RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To było grubymi nićmi szyte”. SLD donosi do prokuratury na posłów PiS

– Wyjazd posłów PiS trzema samochodami do Madrytu to od początku było grubymi nićmi szyte – powiedział Dariusz Joński, rzecznik SLD. Sojusz zgodnie z zapowiedziami złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyłudzenia pieniędzy z sejmowej kasy przez trzech posłów PiS-u. To reakcja na okoliczności służbowej podróży Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego do Madrytu.

Ważą się partyjne losy Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego. Prezes PiS spuści gilotynę?

Przyspieszone posiedzenie komitetu politycznego PiS i polityczna egzekucja Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego. Nie...

zobacz więcej

– Wysłaliśmy wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 i 2, chodzi o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, osiągnięcia korzyści majątkowej i art. 286. – wyjaśniał dziennikarzom w Sejmie Dariusz Joński, rzecznik SLD. O pomyśle złożenia wniosku przez Sojusz jako pierwsze informowały wczoraj „Wiadomości” TVP1.

Jak dowiedziało się Radio ZET, politycy PiS: Adam Hofman, Mariusz Kamiński i Adam Rogacki mieli kupić bilety na przelot tanimi liniami do Madrytu zanim dostali zgodę na wyjazd samochodem. Mieli to zrobić na ponad dwa tygodnie przed otrzymaniem zgody na wyjazd samochodem i na prawie miesiąc przed pobraniem zaliczki w wysokości 19 tys. 779 zł.

– Nie ma już żadnych wątpliwości, że panowie najpierw dużo wcześniej, dwa tygodnie wcześniej razem z żonami zarezerwowali lot tanich linii lotniczych, a następnie złożyli pismo o zwrot pieniędzy za przejazd trzema samochodami – powtórzył za Radiem ZET poseł Joński. – To od samego początku wydawało nam się podejrzane, bo liderzy kampanii nie wyjeżdżają, a do Madrytu jest 2800 kilometrów w jedną stronę. Jaki sens jest jechać kilka dni, żeby być tam kilka godzin – argumentował polityk Sojuszu.


Kaczyński chce wyrzucenia z PiS posłów Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego

„Dokonaliśmy zwrotu całej pobranej zaliczki”. Zawieszeni posłowie PiS bronią się w kolejnym oświadczeniu

Nowe oświadczenie podpisane także przez Adama Hofmana i Adama Rogackiego pojawiło się na stronie posła Mariusza Antoniego Kamińskiego. Politycy...

zobacz więcej

Zero tolerancji

– Chcemy do końca tę sprawę wyjaśnić, a posłom PiS pokazujemy czerwoną kartkę – powiedział Dariusz Joński. – Ogłaszamy też zero tolerancji dla tego typu zachowań – dodał rzecznik SLD.

SLD ma nadzieję, że prokuratura jeszcze w środę zajmie się tą sprawą, bo ma instrumenty, żeby to szybko sprawdzić.

Sikorski przygląda się sprawie

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zwołał na środę Konwent Seniorów ws. audytu podróży zagranicznych posłów i zmiany systemu rozliczania. Jak napisał w poniedziałek na Twitterze Sikorski, Konwent ma podjąć stanowcze decyzje dotyczące systemu rozliczeń podróży zagranicznych posłów.

Wincenty Elsner i Dariusz Joński
Wincenty Elsner i Dariusz Joński

źródło:
Zobacz więcej