RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zrzucić bombę atomową na Kreml. Pomysł Churchilla na ZSRR?

Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin w Jałcie (fot. WikimediaCommons/Jarekt)
Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin w Jałcie (fot. WikimediaCommons/Jarekt)

Do dokonania ataku nuklearnego na ZSRR w celu wygrania zimnej wojny wezwał w 1947 roku USA lider konserwatywnej opozycji Winston Churchill – poinformował w najnowszym wydaniu brytyjski tygodnik „Mail on Sunday”.

Tygodnik powołuje się przy tym na odnaleziony niedawno raport, w którym agent FBI relacjonował spotkanie Churchilla z przybyłym do Wielkiej Brytanii prawicowym amerykańskim senatorem, republikaninem Stylesem Bridgesem. Churchill namawiał swego rozmówcę, by przekonał ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry'ego Trumana do takiego ataku.

Raport zostanie opublikowany w napisanej przez dziennikarza śledczego Thomasa Maiera książce „When Lions Roar: The Churchills And The Kennedys”, która ukaże się w Wielkiej Brytanii w grudniu. Książka poświęcona jest dziejom rodzinnych dynastii Churchillów i Kennedych.

„Zmiecenie Kremla z powierzchni ziemi”

W dokumencie, o którym pisze „Mail on Sunday”, mowa jest o „zmieceniu Kremla z powierzchni ziemi”, co uczyniłoby ze Związku Radziecki „bardzo łatwy problem” do uporania się z nim. Moskwa nie dysponowała wtedy bronią atomową, a swej pierwszej próby nuklearnej dokonała dopiero w 1949 roku.

„Cywilizacja zostanie zmieciona lub cofnięta o wiele lat”

Jak pisał autor raportu, Churchill zaznaczył, że jeśli nie dokona się nuklearnego uderzenia prewencyjnego, „Rosja zaatakuje Stany Zjednoczone w ciągu dwóch lub trzech lat, kiedy uzyska bombę atomową, a cywilizacja zostanie zmieciona lub cofnięta o wiele lat”.

Winston Churchill na pięciofuntówce

Nowy banknot o nominale pięciu funtów z wizerunkiem Winstona Churchilla i jego słynnymi słowami, że może obiecać tylko krew, znój, łzy i pot trafi...

zobacz więcej

Churchill i Stalin stali się sojusznikami po ataku Hitlera na ZSRR 22 czerwca 1941 roku. Obok prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, wchodzili w skład „wielkiej trójki”, która decydowała o losach świata na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

W 1946 roku, po wyborczej przegranej w roku poprzednim, Churchill wygłosił w Fulton w stanie Missouri głośne przemówienie, w którym użył określenia „żelazna kurtyna” w odniesieniu do granicy między strefą wpływów politycznych ZSRR a resztą Europy.

„Churchill gotów był on pogodzić się ze śmiercią setek tysięcy ludzi”

„Dokument FBI pokazuje, że agresywna postawa Churchilla wobec wczorajszego brytyjskiego sojusznika (Stalina – red.) była tak silna, że gotów był on pogodzić się ze śmiercią setek tysięcy ludzi, którzy zginęliby w ataku nuklearnym na ZSRR” – pisze „Mail on Sunday”.

– Myślę, że Churchill postrzegał po prostu atak nuklearny jako jeszcze jeden element postępu w prowadzeniu wojny konwencjonalnej, zanim zrozumiał, że broń jądrowa powoduje znacznie większe zniszczenia – powiedział gazecie Thomas Maier.

Zauważył też, że jako lider opozycji Churchill był o wiele bardziej wojowniczy niż w trakcie ponownego sprawowania funkcji premiera w latach 1951-55.

źródło:

Zobacz więcej