RAPORT

Pogarda

Maki, krzyże, mozaika ze zdjęć. Wielka Brytania składa hołd ofiarom wojen

Morze maków otocza londyńską Tower w hołdzie poległym żołnierzy (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Morze maków otocza londyńską Tower w hołdzie poległym żołnierzy (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Najnowsze

Popularne

Niedziela Pamięci w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy oddają hołd zabitym w konfliktach zbrojnych. Główne uroczystości odbywają się przy londyńskim pomniku poległych na ulicy ministerstw – Whitehallu.

Po odegraniu capstrzyku i złożeniu wieńców przez królową, członków jej rodziny, polityków i przedstawicieli państw Wspólnoty Brytyjskiej, przed pomnikiem przemaszerowali tysiące weteranów i ich rodzin, wśród nich także Polacy.

Podobne uroczystości odbywają się w każdym mieście i wsi – wszędzie gdzie po I wojnie światowej wzniesiono pomniki poległym, na brytyjskich cmentarzach wojennych na całym świecie, w bazach wojskowych i na okrętach Marynarki Królewskiej.

Mozaika zdjęć przed BBCW Londynie na trawniku przed Opactwem Westminsterskim ustawiono tysiące małych krzyżyków w kwaterach pułków i rodzajów broni. Przed siedzibą BBC powstała na chodniku mozaika z ponad 30 tys. zdjęć, które układają się w portret młodego żołnierza poległego w I wojnie światowej.

Żołnierz w przeszklonej piramidzie

Na Placu Trafalgaru stanęła figura żołnierza wewnątrz przezroczystej piramidy, w której wirują stale czerwone maki.

W niedzielnych uroczystościach udział wzięła m.in. królowa Elżbieta II (fot.  	PAP/EPA/ANDY RAIN)
W niedzielnych uroczystościach udział wzięła m.in. królowa Elżbieta II (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Morze maków otocza londyńską Tower. Pamięci poległych w I WŚ

Morza czerwieni i ziemie skąpane we krwi – tak nazywa się instalacja, która powstaje przed londyńską Tower. Każdy z prawie 900 tysięcy kwiatów ma...

zobacz więcej

Tysiące maków wokół zamku Tower

Ale najbardziej popularna i wzruszająca okazała się inna instalacja artystyczna - 888.246 dużych, ceramicznych czerwonych maków wypełniających fosę wokół zamku Tower.

Każdy symbolizuje jednego żołnierza z Imperium Brytyjskiego poległego podczas Pierwszej Wojny Światowej - i wszystkie zostały już z góry sprzedane na cele dobroczynne.Przez Londyn przemaszerowała parada wojskowa (fot.  PAP/EPA/ANDY RAIN)
Przez Londyn przemaszerowała parada wojskowa (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej