Ostatni żyjący marszałek ZSRR nagrodzony przez Putina

Wręczenie medalu odbyło się w Centrum Kultury Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (fot. kremlin.ru)

Był marszałkiem ZSRR, ministerem obrony i członkiem Komitetu Centralnego KPZR. Dmitrij Jazow, który skończył w sobotę 90 lat, został nagrodzony przez Władimira Putina Orderem Aleksandra Newskiego – jednym z najważniejszych rosyjskich odznaczeń państwowych.

Zmarł Giennadij Janajew

Giennadij Janajew – przywódca nieudanego puczu z sierpnia 1991 r. przeciwko prezydentowi Związku Radzieckiego Michaiłowi Gorbaczowowi, zmarł w...

zobacz więcej

Ceremonia wręczenia medalu odbyła się w Centrum Kultury Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jazow to nie tylko wysokiej rangi przedstawiciel radzieckiej generalicji, ale też „członek junty”, która zorganizowała tzw. pucz Janajewa, mającym obalić rządy prezydenta Michaiła Gorbaczowa.

Zamach ten, zwany również puczem sierpniowym, był próbą przejęcia władzy w Związku Radzieckim przez liderów KPZR w sierpniu 1991. Na czele tego komitetu stał wiceprezydent ZSRR Giennadij Janajew.

„Największa katastrofa geopolityczna XX wieku”

Putin, który powiedział niegdyś, że upadek Związku Radzieckiego to „największa katastrofa geopolityczna XX wieku” wyraził nadzieję, iż Jazow będzie nadal pomagał rosyjskiej armii i jej młodym żołnierzom.

Po fiasku puczu Janajewa Jazow trafił do więzienia. Dzięki amnestii został zwolniony i odzyskał wojskową emeryturę.

źródło:
Zobacz więcej