PO wciąż przed PiS. PSL i KNP na progu wyborczym. Sondaż TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1

Preferencje partyjne Polaków wg sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1 (graf. tvp.info/P. Chrabąszcz)

32 proc. badanych poparłoby w listopadzie rządzącą od siedmiu lat Platformę Obywatelską. Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, które wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem odnotowuje 27-proc. poparcie. Obie partie straciły w porównaniu do poprzedniego sondażu, odpowiednio PO dwa, a PiS jeden punkt procentowy. Badanie na zlecenie „Wiadomości” TVP1 przeprowadził ośrodek TNS Polska.

Sondaż TNS Polska dla „Wiadomości”: pięć partii w Sejmie, PO przed PiS

zobacz więcej

Trzecią pozycję w sondażu utrzymuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w porównaniu do poprzedniego badania zyskał jeden punkt procentowy i obecnie notuje poparcie na poziomie 9 proc.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 5 proc. badanych oraz Kongres Nowej Prawicy, na który zagłosowałoby również 5 proc. badanych. Od października partia Janusza Piechocińskiego straciła jeden punkt procentowy, a formacja Janusza Korwin-Mikkego utrzymała stan posiadania sprzed miesiąca.

Według sondażu, w parlamencie nie znalazłby się Twój Ruch, na który swój głos chce oddać tylko 1 proc. badanych. To spadek poparcia dla partii Janusza Palikota w porównaniu do października o jeden punkt procentowy.

Przyszła większość PO-SLD?

Jeśli przełożyć poparcie z badania na rozkład mandatów poselskich w nowym Sejmie to Platforma Obywatelska miałaby 218 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 182 mandaty, Sojusz Lewicy Demokratycznej 43 mandaty, Kongres Nowej Prawicy 9 mandatów, a Polskie Stronnictwo Ludowe 8 mandatów.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 5 listopada na próbie 1000 dorosłych Polaków.


Sondaż: PO odzyskała prowadzenie i zdecydowanie wyprzedza zjednoczoną prawicę
Podział mandatów w przyszłym Sejmie (graf. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

źródło:
Zobacz więcej