Chłosta lub grzywna za spacer z psem. Projekt ustawy irańskich posłów

Psy są w Iranie uznawane za zwierzęta nieczyste (fot. freeimages.com/samtron9)

Spacerowanie z psem w Iranie może skończyć się karą 74 batów lub grzywną, jeśli w życie wejdzie pomysł grupy konserwatywnych parlamentarzystów. Nowe prawo miałoby wprowadzić kary dla Irańczyków posiadających zwierzęta uznawane za nieczyste i przyczynić się zapobieganiu „inwazji kultury Zachodu” – podaje theguardian.com.

Iran weźmie się za nieprzyzwoite stroje i ... psy

Iran zapowiedział podjęcie „radykalnych działań” przeciw kobietom w obcisłych ubraniach, a nawet za krótkich płaszczach. Sankcje spadną też na...

zobacz więcej

Z inicjatywą ustawodawczą wyszła grupa 32 parlamentarzystów w większości powiązanych z konserwatystami. Jeśli projekt wejdzie w życie – handel, posiadanie i spacery z psami będą karane. Grzywna wyniesie równowartość od 1000 do ponad 10 tys. złotych. Przewidziano również karę chłosty.

„Spacery i zabawa ze zwierzętami, takimi jak psy i małpy w miejscach publicznych są szkodliwe dla zdrowia i spokoju innych ludzi, zwłaszcza dzieci i kobiet. Są przeciwko kulturze islamu” – głosi projekt ustawy. Zgodnie z założeniami karom nie będą podlegali: irańscy policjanci, licencjonowani myśliwi, rolnicy i pasterze, czyli te grupy, które posiadają zwierzęta ze względów pragmatycznych.

Pod okiem strażników moralności

Nad obyczajnością Irańczyków w miejscach publicznych czuwają tzw. strażnicy moralności, którzy już wcześniej mieli prawo do konfiskaty psów. Przeprowadzali w ostatnich latach m.in. akcje zamykania kawiarni i restauracji w ramach walki z przejawami kultury Zachodu. Ostrzegali też przed noszeniem niestosownych ubrań i fryzur.


Iran walczy o moralność i zamyka kawiarnie

źródło:
Zobacz więcej