RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Marsz miliona masek” przeszedł przez Londyn. Doszło do utarczek

W Londynie odbył sie protest „miliona masek” (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Do drobnych utarczek między policją a zamaskowanymi sympatykami ruchu Anonymous doszło w pobliżu Pałacu Buckingham w Londynie. Organizatorzy podobnych imprez zapowiadali „marsz miliona masek” w ponad 450 miastach świata, w tym w 22 w Wielkiej Brytanii.

Marsz Miliona Masek przeciw wyzyskowi

zobacz więcej

W zeszłym roku marsz anarchistów w maskach, wzorowanych na bohaterze filmu „Anonymous”, przyciągnął dwa tysiące osób. Policja dokonała 15 aresztowań. W tym roku policja spodziewała się dwóch i pół tysiąca „masek”.

„Jesteśmy dla was poważnym zagrożeniem”

– Będziemy mieć większe transparenty, więcej fajerwerków, więcej ludzi i lepszy system nagłośnienia – reklamowali imprezę organizatorzy w mediach społecznościowych i zapowiadali blokadę miasta. Opublikowali też w internecie wideo z widokiem Parlamentu od strony Tamizy i przesłaniem do brytyjskiego rządu: „Jesteśmy dla was poważnym zagrożeniem”.

Rzeczniczka Scotland Yardu powiedziała gazecie „Evening Standards”, że „ludzie mają prawo do swoich codziennych zajęć w Londynie, do powrotu po pracy do domu bez poczucia strachu. – Nie możemy tolerować przemocy w centrum Londynu i operacja policji ma zapewnić bezpieczeństwo dzisiejszej nocy – oświadczyła.

Protest Anonymous zbiega się z rocznicą tak zwanego Spisku Prochowego – próby wysadzenia w powietrze angielskiego parlamentu w 1605 roku.


Hakerzy z grupy Anonymous przed sądem

źródło:
Zobacz więcej