RAPORT

Tusk kontra Tusk

Jerozolima: wjechał furgonetką w grupę przechodniów. Zginął policjant, 14 osób rannych

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 14 zostało rannych w wyniku zamachu we wschodniej Jerozolimie. Na jednej z głównych ulic miasta furgonetka wjechała w grupę stojących na chodniku osób. Śmiertelną ofiarą ataku jest izraelski policjant. Gdy kierowca próbował uciec, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

Palestyńczyk postrzelił izraelskiego działacza. Zlikwidował go oddział specjalny

Palestyńczyk, podejrzewany o postrzelenie i ciężkie zranienie znanego izraelskiego działacza ultraprawicowego w Jerozolimie, został zabity przez...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło na głównej drodze prowadzącej z północy na południe miasta. Mężczyzna wjechał furgonetką w grupę ludzi, czekających na przystanku. Gdy próbował uciec, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

Policjanci twierdzą, że był to zamach terrorystyczny, podobny do zdarzenia sprzed dwóch tygodni. Wtedy to palestyński kierowca wjechał w przystanek tramwajowy i zabił dwie osoby. Do przeprowadzenia dzisiejszego ataku przyznała się najpierw organizacja Islamski Dżihad, a potem palestyński Hamas, rządzący Strefą Gazy.

Kto stoi za atakiem?

Nie ma jednak na razie wiarygodnego potwierdzenia informacji, że kierowca mógł być bojownikiem jednej z grup. Islamiści twierdzą, że był to odwet za działania Izraela, który rano, po raz drugi w ciągu kilku dni, na krótko zamknął Wzgórze Świątynne, czyli święte dla muzułmanów miejsce. Stało się to w reakcji na palestyńskie zamieszki, które z kolei były spowodowane prowokacją ultraortodoksyjnych Żydów.

Sytuacja w Jerozolimie od kilkunastu dni jest niezwykle napięta. Codziennie dochodzi do starć Palestyńczyków z policją. Atmosferę dodatkowo podgrzała nieudana próba zamachu na jednego z żydowskich działaczy w ubiegłym tygodniu.

W reakcji na ostatnie wydarzenia, Izrael zaostrzył w tym tygodniu przepisy kodeksu karnego. Według nowego prawa, osoby, które rzucają kamieniami, mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej