Rząd chce, żeby młodzi zostali w Polsce. Na zachętę daje 500 mln zł

W połowie listopada wystartuje rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” (fot. flickr.com/ Ed Yourdon)

W połowie listopada wystartuje rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”, który ma zachęcić młodych Polaków do pozostania w kraju. Będą mogli oni występować o pożyczki na założenie własnej firmy – nawet 75 tys. zł. Projekt adresowany jest przede wszystkim do studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół średnich i wyższych – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Żłobki, praca dla młodych i ceny biletów. Debata „Twoje Wybory” w Poznaniu [RELACJA]

Brak pracy dla młodych, miejsc w żłobkach, ceny biletów komunikacji miejskiej, inwestycje w infrastrukturę i otwartość na kulturę. Te tematy...

zobacz więcej

– W ciągu kilku lat zamierzamy przeznaczyć na rozwój nowych firm 500 mln zł – zadeklarował Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Resort realizuje program wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Młodych biznesmenów kusić ma również atrakcyjne oprocentowanie rządowych pożyczek.

Bezrobocie wśród młodych

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że na koniec II kw. br. pracy nie miało 23,1 proc. Polaków w wieku 15 – 24 lat. To o 13,3 pkt proc. więcej niż wynosi średnia dla całego rynku pracy. Z kolei w grupie zarejestrowanych bezrobotnych osoby w wieku 25-34 lat stanowią niemal 30 proc. W 2011 roku dłużej niż 3 miesiące przebywało za granicą prawie 400 tys. Polaków w wieku 25-29 lat.

Zadowalające 2646 zł

Tymczasem ci, którzy zostali w Polsce, narzekają na zarobki. Średnie wynagrodzenie na rękę, jakie 30 tys. ankietowanych przez Polską Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości studentów uznało za zadowalające, to 2646 zł. Jednak humaniści gotowi są podjąć pracę nawet za 1,7 tys. zł. Niepokorni z najbardziej wygórowanymi oczekiwaniami byliby zadowoleni z 3,6 tys. zł.


Praca według młodych... tylko po znajomości

źródło:
Zobacz więcej