Rodzina hitlerowca chce pozwać Muzeum Powstania. „Nie nazywajcie go zbrodniarzem”

Potomek hitlerowskiego generała chce pozwać do sądu Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. wikipedia.org)

Potomek hitlerowskiego generała chce pozwać do sądu Muzeum Powstania Warszawskiego. Rodzina Reinera Stahela nie zgadza się, by byłego komendanta wojskowego Warszawy z 1944 roku nazywano zbrodniarzem wojennym. Muzeum otrzymało list z groźbą, że brak reakcji polskich historyków będzie podstawą do sądowego pozwu.

Niemieckie echa berlińskiej wystawy o Powstaniu Warszawskim

Najważniejsze niemieckie media szeroko komentują otwarcie w Berlinie wystawy o Powstaniu Warszawskim i wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego....

zobacz więcej

– Nie boimy się procesu, jesteśmy do niego przygotowani – mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski. Podkreśla, że muzeum nie wycofa się ze swojej oceny historii. – Są protokoły z przesłuchań Stahela. On otwarcie mówił, że dowodził jednostkami, które zabijały cywilów, a tłumaczył swoje postępowanie „specyfiką walk w mieście” – podkreśla dyrektor.

„ Hitler i Himmler także nie zostali skazani”

W ocenie Ołdakowskiego to, że Reiner Stahel nie został skazany przez sąd, nie zmienia oceny jego działalności w czasie wojny. – Hitler i Himmler także nie zostali skazani, jednak nikt nie ma wątpliwości, że byli to zbrodniarze wojenni – mówi.

Dyrektor podkreśla, że po raz pierwszy w historii placówki ktoś zażądał od Muzeum Powstania zmiany w ocenie historycznych faktów. – Pierwszy też raz ktoś grozi sądem, jeżeli nie przestaniemy opisywać jego krewnego jako zbrodniarza – dodaje.

Gen. Reiner Stahel wydał rozkaz zabijania potencjalnych powstańców

Wystawa opisująca Powstanie była prezentowana w berlińskim Muzeum Topografii Terroru. Odwiedziło ją 280 tys. osób. Wyznaczony przez rodzinę gen. Reinera Stahela termin na zmianę oceny jego działalności w Warszawie w 1944 roku upłynął 31 października.

Gen. Reiner Stahel drugiego dnia powstania wydał rozkaz zabijania wszystkich mężczyzn w Warszawie, którzy mogli być potencjalnymi powstańcami. To także on rozkazał niemieckim żołnierzom branie zakładników wśród ludności cywilnej, żeby móc wykorzystywać ich jako żywe tarcze w walce z powstańcami.źródło:
Zobacz więcej