„Cyborgi” z Doniecka. Poruszający fotoreportaż o garstce ukraińskich bohaterów

Portrety żołnierzy z Doniecka autorstwa Sergeia L. Loiko z Los Angeles Times (fot. Sergei L.Loiko/Youtube)

Kiedyś słowo „cyborg” kojarzyło się wyłącznie z filmami science fiction. Teraz takim mianem określa się ludzi, których życie, choć przypomina dramatyczny scenariusz filmowy, jest aż do bólu prawdziwe. To żołnierze, którzy ukryci wśród wojennych zgliszcz lotniska w Doniecku toczą nierówną walkę o wolną Ukrainę.

Donieck obraca się w pył. Była kwitnąca metropolia, jest gruzowisko

Jeszcze kilka miesięcy temu było to jedno z najprężniej rozwijających się miast Ukrainy i chluba nie tylko wschodniej części kraju. Ale teraz...

zobacz więcej

Niezwykły fotoreportaż z donieckiego lotniska opublikował niedawno Sergei Loiko, dziennikarz „Los Angeles Times”. Portrety żołnierzy są niezwykłe, choć jeszcze bardziej niesamowite są losy ich i bohaterskiej obrony portu lotniczego.

Lotnisko w Doniecku stało się symbolem walki Ukraińców przeciwko prorosyjskim separatystom, a „cyborgi” bohaterami, którzy nie poddają się mimo braku wsparcia i ciągłego odpierania ataków rebeliantów.

Określenie „cyborgi” pierwszy raz pojawiło się w mediach społecznościowych, ale bardzo szybko podchwyciły je media na Ukrainie, żeby podkreślić nadludzkie wyczyny obrońców donieckiego lotniska.Niespodziewany opór

Separatyści starali się przejąć port od maja, ponieważ jest to strategiczne miejsce w północnej części Doniecka – największego miasta wschodniej Ukrainy, które od dawna znajduje się w rękach separatystów. Ale takiego oporu jaki postawili tu ukraińscy żołnierze, rebelianci nie napotkali w żadnym innym rejonie. Walki nie ustały nawet po ogłoszonym 5 września rozejmie. Mimo przygniatającej przewagi nieprzyjaciela „cyborgi” niemal codziennie zadają mu bolesne ciosy.

Ich postawa stała się symbolem odwagi i bohaterstwa dla Ukraińców. Rebelianci są już bardzo blisko głównego terminala, ale Ukraińcom cały czas udaje się trzymać ich na dystans. Nie składają broni i nie pozwalają się schwytać.


Wybory pod bronią, głos za kapustę. Samozwańczy premier zwycięża w Doniecku

Spalone czołgi, zrujnowana hala lotniska. Przerażające zniszczenia w Ługańsku

zobacz więcej

Miliardy w błoto

Port lotniczy wybudowano zaledwie kilka lat temu, specjalnie na mistrzostwa Europy 2012, których jedną z aren był stadion w Doniecku. Szacowany koszt budowy lotniska to 860 milionów dolarów, czyli ponad dwa miliardy złotych. Ale wojna ten nowoczesny obiekt obróciła w jedną wielką ruinę pełną spalonych czołgów, zniszczonych metalowych konstrukcji i wraków samolotów.Gruzy pełne trupów

Nie wiadomo, jak wielu ludzi po obu stronach zginęło w walkach na lotnisku w Doniecku, bo wydobywanie i chowanie ciał w tych warunkach jest zbyt niebezpieczne. Wielu poległych spoczywa w gruzach lotniska.

Niektórym z ukraińskich bojowników z donieckiego lotniska udało się uzyskać dostęp do mediów społecznościowych. Opisują jak wygląda świat z ich punktu widzenia.

Pozdrowienia z piekła

– Jest zimno, ciemno i cały czas bardzo niebezpiecznie. Wszystko to wpływa na to jak myślisz. Przyzwyczajasz się do strzałów, przyzwyczajasz się do wszystkiego – napisał Maxim Muzyka.

Podobnie jak cywile spoza strefy konfliktu, żołnierze też robią sobie selfie i publikują posty, w których donoszą co u nich słychać. – Jesteśmy ludźmi Prawie każdy z nas jest żonaty, mamy dzieci. Nasze myśli też są bardzo ludzkie. Chcemy, aby to piekło jak najszybciej się skończyło – napisał Vasily Holoveshchenko.
„W Doniecku przewróciła się rosyjska ciężarówka z konwoju humanitarnego. W środku była amunicja”

źródło:
Zobacz więcej