RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Krwawy zamach przy granicy z Indiami: zginęło blisko 50 osób, w tym kobiety i dzieci

Wśród ofiar zamachu w Pakistanie są kobiety i dzieci (fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)
Wśród ofiar zamachu w Pakistanie są kobiety i dzieci (fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)

W zamachu bombowym w Pakistanie, przy granicy z Indiami zginęło w niedzielę blisko 50 ludzi – poinformowała policja. Około 70 osób zostało rannych; kilka jest w stanie krytycznym.

Wśród ofiar są kobiety i dzieci, a także funkcjonariusze straży granicznej.

Według wstępnych informacji policji w prowincji Pendżab, atak w pobliżu miasta Lahaur był zamachem samobójczym.

Ładunek wybuchowy został zdetonowany zaraz po zakończeniu uroczystości w Wagah, która każdego dnia przyciąga po obu stronach granicy tysiące Pakistańczyków i Hindusów. Ceremonię, uważaną za przejaw rywalizacji między dwiema nuklearnymi potęgami, rozpoczyna wielobarwna parada wojskowa po obu stronach granicy, a kończy przed zachodem słońca uroczyste skoordynowane opuszczenie flag obu krajów i zamknięcie granicy.

Szef policji w prowincji Pendżab Mushtaq Sukhera powiedział, że służby dysponowały z wyprzedzeniem informacjami o możliwym zamachu. Na razie nikt się nie przyznał do ataku.


Pakistan: zamach na pogrzebie policjanta
Między Pakistanem a Indiami dochodzi ostatnio do nasilenia ataków na tle konfliktu o Kaszmir. Ponadto pakistańska armia rozpoczęła operację przeciw talibom w północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Afganistanem. Od początku tej operacji, w połowie czerwca, zginęło – według pakistańskich władz – ponad 1,1 tys. bojowników. Bilans ten podważają sami talibowie, którzy twierdzą, że przed rozpoczęciem rządowej ofensywy opuścili licznie swoje kryjówki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej