Krwawy zamach przy granicy z Indiami: zginęło blisko 50 osób, w tym kobiety i dzieci

Wśród ofiar zamachu w Pakistanie są kobiety i dzieci (fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)

W zamachu bombowym w Pakistanie, przy granicy z Indiami zginęło w niedzielę blisko 50 ludzi – poinformowała policja. Około 70 osób zostało rannych; kilka jest w stanie krytycznym.

Wśród ofiar są kobiety i dzieci, a także funkcjonariusze straży granicznej.

Według wstępnych informacji policji w prowincji Pendżab, atak w pobliżu miasta Lahaur był zamachem samobójczym.

Ładunek wybuchowy został zdetonowany zaraz po zakończeniu uroczystości w Wagah, która każdego dnia przyciąga po obu stronach granicy tysiące Pakistańczyków i Hindusów. Ceremonię, uważaną za przejaw rywalizacji między dwiema nuklearnymi potęgami, rozpoczyna wielobarwna parada wojskowa po obu stronach granicy, a kończy przed zachodem słońca uroczyste skoordynowane opuszczenie flag obu krajów i zamknięcie granicy.

Szef policji w prowincji Pendżab Mushtaq Sukhera powiedział, że służby dysponowały z wyprzedzeniem informacjami o możliwym zamachu. Na razie nikt się nie przyznał do ataku.


Pakistan: zamach na pogrzebie policjanta
Między Pakistanem a Indiami dochodzi ostatnio do nasilenia ataków na tle konfliktu o Kaszmir. Ponadto pakistańska armia rozpoczęła operację przeciw talibom w północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Afganistanem. Od początku tej operacji, w połowie czerwca, zginęło – według pakistańskich władz – ponad 1,1 tys. bojowników. Bilans ten podważają sami talibowie, którzy twierdzą, że przed rozpoczęciem rządowej ofensywy opuścili licznie swoje kryjówki.

źródło:
Zobacz więcej