RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były wiceszef IMiGW przywłaszczył sobie 16 tys. zł. Sąd aresztował go na 3 miesiące

Zarzut przekroczenia uprawnień w celu przywłaszczenia 16 tys. zł postawiła prokuratura Łukaszowi L., b. wiceszefowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który z pomocą biznesmena miał wyprowadzić te pieniądze z IMGW. Sąd aresztował go na trzy miesiące. O areszt wniosła prokuratura w związku z obawą matactwa i wpływania na świadków oraz surową karą - podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Koniec afery Art-B. Zarzut przywłaszczenia 71,7 mln zł dla Gąsiorowskiego

Po 23 latach prokuratura oskarżyła drugiego, obok Bogusława Bagsika, bohatera głośnej afery z początku lat 90. Ale współtwórca Art-B Andrzej...

zobacz więcej

Jak ustalili prowadzący śledztwo, mechanizm przestępstwa był taki, że Instytut miał umowę na działania marketingowe z prywatnym przedsiębiorcą i w ramach rozliczeń z tytułu tej umowy przedsiębiorca (któremu nie stawia się zarzutów) miał zwrócić IMiGW prawie 17 tys. zł. Łukasz L. zasugerował mu jednak, aby przekazał tę kwotę innemu przedsiębiorcy – Piotrowi K.

Ten zaś przyjął pieniądze, odliczył sobie 500 zł, a resztę – ponad 16 tys. zł w gotówce – przekazał Łukaszowi L. Jednocześnie Piotr K. wystawił pierwszemu przedsiębiorcy fikcyjną fakturę na 17 tys. zł, w której stwierdził, że kwota ta jest wynikiem rzekomo wykonanej pracy.

– Piotr K. usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy przez wystawienie fikcyjnej faktury. Przyznał się do zarzuconego mu czynu. Prokurator postanowił nałożyć na niego dozór policyjny. Podejrzany o przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie pieniędzy Łukasz L. zaprzeczył zarzutom i złożył wyjaśnienia odmienne od zgromadzonych dowodów.

Nieprawidłowości w IMiGW. ABW zatrzymała dwie osoby

zobacz więcej

Łukasz L. pracował w IMiGW jako główny specjalista

W środę podano, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z nieprawidłowościami, do których miało dochodzić w placówce. Jak informował rzecznik ABW Maciej Karczyński, zatrzymania dokonane były na polecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz. ABW zabezpieczyła też dokumentację w IMiGW.

Łukasz L. od pewnego czasu nie jest już wicedyrektorem IMiGW. Do zatrzymania pracował on w Instytucie jako główny specjalista. Przy okazji prowadzenia śledztwa w całej sprawie wyszło na jaw jeszcze inne zdarzenie, które spowodowało, że mężczyźnie przedstawiono dodatkowy zarzut – przyjęcia 3 tys. zł łapówki od pracownicy IMiGW w zamian za to, że dostała pracę w Instytucie.

Czym zajmuje się IMiGW

IMiGW to ośrodek naukowy nadzorowany przez ministra środowiska. Statutowym zadaniem Instytutu jest monitorowanie procesów fizycznych zachodzących w atmosferze i hydrosferze, szczególnie w celu sprawowania skutecznej osłony hydrologicznej i meteorologicznej, polegającej na prognozowaniu oraz wczesnym ostrzeganiu przed zjawiskami i katastrofami naturalnymi, występującymi w atmosferze i hydrosferze, stwarzającymi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz zdrowia i życia ludzi i ich mienia.

IMiGW prowadzi też ciągłe i kompleksowe prace badawcze i rozwojowe wszelkich procesów i zjawisk atmosferycznych i hydrologicznych na terenie kraju.

źródło:

Zobacz więcej