RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Palestyńczyk postrzelił izraelskiego działacza. Zlikwidował go oddział specjalny

„Palestyńczyk, który był głównym podejrzany, został zlikwidowany w swoim mieszkaniu w dzielnicy Abu Tor w Jerozolimie” – poinformowała policja (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
„Palestyńczyk, który był głównym podejrzany, został zlikwidowany w swoim mieszkaniu w dzielnicy Abu Tor w Jerozolimie” – poinformowała policja (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Najnowsze

Popularne

Palestyńczyk, podejrzewany o postrzelenie i ciężkie zranienie znanego izraelskiego działacza ultraprawicowego w Jerozolimie, został zabity przez izraelską policję. Do wymiany ognia doszło w czwartek rano.

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie. „To nieszczęsna decyzja”

Szwecja oficjalnie uznała w czwartek państwo palestyńskie. Rząd wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego...

zobacz więcej

– Palestyńczyk, który był głównym podejrzanym o dokonanie ataku w środę wieczorem, został zlikwidowany w swoim mieszkaniu w dzielnicy Abu Tor w Jerozolimie (na terenie Jerozolimy Wschodniej) przez oddział sił specjalnych policji w następstwie wymiany strzałów – powiedział rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Na oficjalnej stronie palestyńskiego Hamasu napastnik został zidentyfikowany jako 32-letni Muataz Hedżazi. Spędził on 11 lat w izraelskich więzieniach, a na wolność wyszedł w 2012 roku.

Palestyńczyk był podejrzewany o to, że poruszając się na motorze, strzelał do znanego izraelskiego działacza, ok. 50-letniego Jehudy Glicka, który został ciężko ranny. Nadal przebywa on w szpitalu.

Działacz wychodził z konferencji promującej większy dostęp Żydów do Wzgórza Świątynnego – poinformowała policja i izraelscy deputowani. Mężczyzna został postrzelony przed centrum im. Menachema Begina przy Starym Mieście w Jerozolimie.

Według izraelskich polityków i mediów urodzony w USA Glick od lat działa w ultraprawicowym ruchu, który zabiega o to, by wyznawcy judaizmu mogli modlić się na Wzgórzu Świątynnym, uważanym przez nich za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska zburzona przez Rzymian w I w.n.e. po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

Wzgórze Świątynne czczone jest również przez muzułmanów, dla których jest ono trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Rabin Jehuda Glick	(fot. PAP/EPA/MIRI TSACHI)
Rabin Jehuda Glick (fot. PAP/EPA/MIRI TSACHI)

Spór o Wzgórze Świątynne

Prawicowy deputowany Mosze Feiglin z partii Likud premiera Benjamina Netanjahu powiedział, że Glick został postrzelony po wyjściu z konferencji o nazwie „Izrael wraca na Wzgórze Świątynne”.

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu.

Po ataku policja zamknęła do odwołania Wzgórze dla wszystkich wiernych i zwiedzających, gdy ultraprawicowi działacze izraelscy wzywali zwolenników do wspólnego wejścia na ten teren w proteście po postrzeleniu Glicka.

Wkroczenie na wzgórze i modlitwy izraelskich osadników, a także niektórych polityków oraz plany zmiany praw regulujących dostęp Izraelczyków do tego miejsca wywołały ostatnio protesty Palestyńczyków w Jerozolimie Wschodniej.


RAPORT: Konflikt izraelsko-palestyński

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej