RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie. „To nieszczęsna decyzja”

Szwecja uzna na mocy dekretu państwo palestyńskie (fot. dn.se)
Szwecja uzna na mocy dekretu państwo palestyńskie (fot. dn.se)

Najnowsze

Popularne

Szwecja oficjalnie uznała w czwartek państwo palestyńskie. Rząd wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Decyzje Sztokholmu z zadowoleniem przyjęła Autonomia Palestyńska. Izrael z kolei nazwał „nieszczęsną”.

Szewach Weiss: nie dożyję pokoju na Bliskim Wschodzie

– Sytuacja wygląda tak, że co raz ujawnia się nowe zjawisko. Już była jakaś stabilizacja na Bliskim Wschodzie, a zaczyna się wiosna narodów, która...

zobacz więcej

– Nasza decyzja nadchodzi w kluczowym momencie, ponieważ przez ostatni rok widzieliśmy, jak rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie, jak decyzje w sprawie nowych osiedli żydowskich na ziemiach okupowanych skomplikowały rozwiązanie w postaci powstania dwóch państw oraz, jak przemoc powróciła do Strefy Gazy – powiedziała dziennikarzom minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem.

– Naszą decyzją chcemy wprowadzić nową dynamikę do zamrożonego procesu pokojowego – tłumaczyła.

Wallstroem odparła zarzuty, że Szwecja opowiada się po którejś ze stron konfliktu. Minister wyraziła nadzieję, że inne kraje UE pójdą w ślady Szwecji. Argumentowała, że krok Sztokholmu ma na celu pomoc i wsparcie umiarkowanych Palestyńczyków, stworzenie bardziej równego statusu w negocjacjach pokojowych z Izraelem, a także danie nadziei młodym ludziom po obu stronach konfliktu.

Palestyna zadowolona. Izrael: „nieszczęsna decyzja”

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas z zadowoleniem przyjął „odważną i historyczną” decyzję Szwecji – poinformował jego rzecznik. Abbas wezwał inne kraje, aby podążyły śladem Sztokholmu.

Palestyńczyk postrzelił izraelskiego działacza. Zlikwidował go oddział specjalny

Palestyńczyk, podejrzewany o postrzelenie i ciężkie zranienie znanego izraelskiego działacza ultraprawicowego w Jerozolimie, został zabity przez...

zobacz więcej

Według Izraela to „nieszczęsna decyzja”, która jedynie wzmocni „elementy ekstremistyczne”. Jak poinformował w oświadczeniu szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman, szwedzka inicjatywa wywołuje „wielkie szkody i nie ma żadnego pożytku”, „wzmacnia nierealistyczne żądania Palestyńczyków i oddala możliwość (zawarcia) porozumienia”.

112 krajów uznaje państwo palestyńskie

Według wyliczeń agencji AFP co najmniej 112 krajów uznało do tej pory państwo palestyńskie. Sami Palestyńczycy twierdzą, że jest ich 134.

29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela. Przeciw było wówczas dziewięć krajów, w tym Izrael i USA, a 12 państw UE, w tym Polska, wstrzymało się od głosu. Rezolucja ONZ nie obliguje żadnego z krajów członkowskich do formalnego uznania państwa palestyńskiego.

13 października br. brytyjska Izba Gmin przegłosowała wniosek opozycji o uznanie Palestyny przez władze w Londynie. Wniosek ma charakter symboliczny i nie jest wiążący dla rządu, który już wcześniej zapowiadał, że wynik głosowania nie wpłynie na jego politykę zagraniczną.

Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą we wschodniej Jerozolimie; o ile jednak granice Strefy Gazy są jasno zdefiniowane, to już ustalenia dotyczące Jerozolimy i Zachodniego Brzegu będą wymagały podjęcia trudnych negocjacji, które obecnie są zawieszone.


Syria uznała państwo palestyńskie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej