Amerykanie przyznają się do tajnej akcji. Wykorzystywali nazistów jako szpiegów

Badania archiwów amerykańskich służb wciaż trwają (fot. pixabay.com/kropekk_pl)

Według odtajnionych dokumentów amerykańskiego wywiadu Stany Zjednoczone wykorzystywały po drugiej wojnie światowej nazistów jako szpiegów i agentów. W czasie zimnej wojny posługiwali się nimi do walki ze Związkiem Radzieckim.

„Treblinka jest we mnie”. Opowieść ostatniego żyjącego więźnia obozu zagłady

– To wszystko, ta Treblinka, idzie ze mną – mówi w filmie dokumentalnym „Ostatni świadek Treblinki” Samuel Willenberg. Amerykańska telewizja WLRN...

zobacz więcej

Zdaniem naukowców, którzy badają dokumenty CIA, amerykański wywiad zwerbował do pracy blisko tysiąc nazistów. Nieraz byli to wysocy urzędnicy niemieckich struktur państwowych.

Wśród zwerbowanych był Otto von Bolsching, oficer SS, który zajmował się m.in. tworzeniem analiz na temat skutecznego terroryzowania Żydów. Po zakończeniu wojny pracował dla amerykańskiego wywiadu, a w latach 50. został przeniesiony wraz z rodziną do Nowego Jorku.

Z kolei Aleksandras Lileikis, który miał brać udział w pogromach Żydów na Litwie, pracował dla Amerykanów w Niemczech. Według badaczy CIA mogło nawet interweniować, gdy przeciwko Lileikisowi rozpoczęto śledztwo w sprawie zbrodni wojennych.

Akta sugerują, że o wszystkim widział szef FBI J Edgar Hoover, który zaakceptował werbowanie nazistów.

źródło:
Zobacz więcej