Raport

Epidemia koronawirusa

Kosmiczny smród. Sonda Rosetta zbadała, jak pachnie kometa

Kometa 67P z odległości 7,4 km (fot. Twitter)

Wymieszaj zapach zgniłych jaj z powiewem wprost ze stajni, dorzuć odrobinę amoniaku i formaldehydu! Masz „eau de 67P/Czuriumow-Gierasimienko”. Naukowcy z Uniwersytetu w szwajcarskim Bernie właśnie odkryli, że kometa badana przez Europejską Agencję Kosmiczną… cuchnie.

Europejska sonda dotarła do komety. Leciała 10 lat

Europejska sonda kosmiczna Rosetta dotarła do celu. Po dziesięciu latach od startu z Ziemi weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Na...

zobacz więcej

Szwajcarscy uczeni odkryli ostry zapach komety, analizując mieszaninę cząsteczek wykrytych w chmurze cząstek i gazów, unoszących się wokół jądra kosmicznej skały.

Zostały one zebrane przez urządzenie znajdujące się na pokładzie sondy Rosetta, która weszła na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w sierpniu 2014 r. Przyrząd zwany Rosina składa się z dwóch spektrometrów masowych i czujnika ciśnienia.

Cząsteczki odpowiedzialne za smród komety wraz z amoniakiem i formaldehydem to: siarkowodór, cyjanowodór, metanol i dwutlenek siarki – ogłosił „New Scientist”.


Międzynarodowy tygodnik naukowy zwrócił też uwagę na inna ważną kwestię. Badacze nie spodziewali się, że w odległości 400 milionów kilometrów od Słońca można znaleźć tak bogaty skład chemiczny – przyznaje Kathrin Altwegg, który prowadzi instrument Rosina.

– To wszystko tworzy niezwykle interesującą mieszankę naukową, którą można wykorzystać w celu zbadania pochodzenia naszego Układu Słonecznego – oświadczył Altwegg.

Kluczowa misja ESA

Aby dowiedzieć się o komecie jeszcze więcej, Europejska Agencja Kosmiczna wysłała sondę Rosetta na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Ma ona osadzić na jego powierzchni lądownik (12 listopada). Celem misji sondy Rosetta jest przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet, powiązań między materią kometarną i materią międzygwiazdową oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego. Rosetta jest misją kluczową w ramach realizowanego przez ESA programu badań kosmicznych Horizon 2000. W jej realizacji z ESA współpracują narodowe agencje kosmiczne z kilku krajów europejskich oraz NASA.


Przebudzenie sondy Rosetta

źródło:
Zobacz więcej