RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prace nad nią trwały dwa lata. Prymas zaprezentował niezwykłą Biblię

Prymas Polski abp Wojciech Polak, podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej (fot. PAP/Rafał Guz)
Prymas Polski abp Wojciech Polak, podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej (fot. PAP/Rafał Guz)

Na rynku pojawiła się Biblia Jubileuszowa - specjalne wydanie Pisma Świętego, które łączy jego współczesny przekład z ornamentyką i stylizacją XV-wiecznej Biblii gnieźnieńskiej. – Ma ona przemówić do współczesnego człowieka – powiedział w poniedziałek prymas Wojciech Polak.

Biblię przygotowało wydawnictwo Edycja Świętego Pawła z okazji stulecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła. Księgi Starego i Nowego Testamentu zilustrowane są miniaturami z Biblii gnieźnieńskiej z roku 1414 r.

– Pragniemy, by tak pięknie ilustrowana Biblia nie tylko znalazła się w zbiorach bibliofilskich, ale by przemówiła do współczesnego człowieka; oprócz tekstu mówi ona do nas bardzo pięknymi ilustracjami – mówił abp Wojciech Polak.

Bogato zdobiony miniaturami oryginał gnieźnieńskiego starodruku znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

Prace nad Biblią Jubileuszową rozpoczęły się 2 temu

– Prace nad Biblią Jubileuszową Edycja św. Pawła rozpoczęła dwa lata temu trzydniową sesją fotograficzną w tym Archiwum – wspomina dyrektor wydawnictwa, ks. Tomasz Lubaś. Sfotografowano wówczas wszystkie strony Biblii Gnieźnieńskiej. Zdjęcia stanowiły podstawę niemal dwuletniej pracy trzech graficzek.

– Wycinały one z tła obrazy rodzajowe i komponowały je w nową całość tak, aby na 1316 stronach znalazły się ornamenty, które w 95 procentach są niepowtarzalne – mówi ksiądz Lubaś.

Biblię charakteryzuje piękna ornamentyka

– Ornamentyka Biblii Gnieźnieńskiej, będącej wzorcem stylizacyjnym Biblii Jubileuszowej, jest wyjątkowo piękna – zauważa dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ks. dr Michał Sołomieniuk. Zachęca, abyśmy wyobrazili sobie dużą i ciężką księgę pergaminową, z tekstem zapisanym w dwóch kolumnach, oczywiście po łacinie. – I na początku każdej księgi biblijnej znajduje się przepiękny inicjał nawiązujący do treści danej księgi.

Poza tym rozdziały poszczególnych ksiąg rozpoczynają się mniejszymi inicjałami, ale równie pięknymi. Na wielu kartach przewija się również wić roślinna, która sprawia, że czujemy się jak w rajskim ogrodzie, gdy czytamy to Pismo Święte – mówi ksiądz Sołomieniuk.

Prezentacja Biblii Jubileuszowej w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezentacja Biblii Jubileuszowej w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)

Biblia Jubileuszowa w wersji ekskluzywnej 1,2 tys zł.

Biblia Jubileuszowa dostępna jest w trzech wersjach - standardowej, która kosztuje 600 zł oraz ekskluzywnej za 1200 zł i limitowanej, numerowanej za 5 tys. zł. Wersji limitowanych jest 200 egzemplarzy - Biblia z numerem 1 zostanie złożona na Jasnej Górze, nr 2 - została w poniedziałek przekazana prymasowi Polski.

Biblia Jubileuszowa waży 6 kg, ma 1316 stron w pełnym kolorze; została wydrukowana we Włoszech.

Biblia gnieźnieńska powstała w Czechach, jest rękopisem spisanym przez jedną osobę; ma misterne, barwne miniatury w inicjałach oraz ornamenty roślinne. Postaci sprawiają wrażenie trójwymiarowych, ubrane są w barwne szaty; tło miniatur jest zazwyczaj neutralne lub przebłyskuje złotą kratką, czasem pojawiają się na nim małe, białe, gotyckie budowle z czerwonymi lub błękitnymi dachami. Pierwotnie Biblia oprawiona była w deski obleczone pergaminem, później w deski pokryte czerwonym aksamitem, na który nałożono XVII-wieczne srebrne okucia.

Biblia trafiła do katedry prymasowskiej w XV wieku

Według dawnego, ale raczej mylnego przekazu, Biblię podarował katedrze prymasowskiej król Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492). Bardziej prawdopodobne jest jednak, że darczyńcą był ks. Wyszota z Górki (zm. 1453), kanonik, kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i proboszcz poznański. Przez wieki była własnością katedry gnieźnieńskiej, natomiast od roku 1960, ze względu na dbałość o jej stan, przechowywana jest w specjalnych warunkach w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym.

Prezentacja Biblii Jubileuszowej w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezentacja Biblii Jubileuszowej w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)

źródło:
Zobacz więcej