Raport

#FabrykahejtuPO

Bagiński nakręcił film dla ESA. Wystąpił aktor z „Gry o Tron” i… sonda kosmiczna

Kadr z filmu „Ambition” (fot. youtube.com/ESA)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) sięga po sztukę, by zwrócić uwagę na swój niecodzienny projekt – misję sondy Rosetta, która 12 listopada ma wylądować na powierzchni komety 67P/ Czuriumow-Gierasimienko. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsze tego typu dokonanie w historii. Kilkuminutowy „Ambition” to film science-fiction stworzony przez Tomasza Bagińskiego, który nie szczędził efektów specjalnych, by opowiedzieć krótką historię osadzoną w bliżej nieokreślonej przyszłości i odnoszącej się do tematu eksploracji kosmosu.

Zadaniem Rosetty jest wejście na orbitę wokół jądra komety i osadzenie na niej lądownika. Następnie sonda zbada materię i zaobserwuje zmiany aktywności komety. Projekt realizowany jest w ramach programu Horizon 2000 i ma charakter priorytetowy, dlatego ESA postanowiła wypromować go za pomocą filmu polskiego reżysera.

Na planie wystąpili Aidan Gillen, znany z roli przebiegłego Littlefingera z serialu „Gra o tron” i Aisling Franciosi, która grała w pełnometrażowym „Upadku”. Aktorska para u Bagińskiego wciela się w role mistrza i uczennicy. Gillen opowiada tutaj m.in. o tym czym „w przeszłości” była misja Rosetty dla rozwoju projektów kosmicznych. Część fabuły odnosi się do tytułowej „Ambicji” potrzebnej na drodze do podejmowania wyzwań, które prowadzą do rozwoju jednostki i cywilizacji.Tomasz Bagiński nie po raz pierwszy pokazuje, że w sztuce filmowej nie ma sobie równych. Jego „Katedra” w 2003 roku nominowana była do Oscara w kategorii krótkiego filmu animowanego. „Sztuka spadania” w 2006 roku otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.


Przebudzenie sondy Rosetta

źródło:
Zobacz więcej