RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tak wyglądał atak przed parlamentem w Kanadzie. Policja pokazała film z monitoringu

Najpierw strzały, potem wybuch paniki. Kanadyjska policja pokazała nagrania z ataku na żołnierza w pobliżu parlamentu w Ottawie. Wojskowy, na skutek odniesionych ran, zmarł w szpitalu. Napastnik skrył się w budynku, gdzie został zastrzelony przez ochronę.

Do ataku doszło w środę tuż przed godz. 10 rano. Zamachowiec postrzelił 24-letniego kaprala Nathana Cirillo, pełniącego wartę przy National War Memorial – pomniku poświęconym pamięci poległych żołnierzy, w pobliżu budynków parlamentu federalnego Kanady w Ottawie.


Strzały w sercu Ottawy. Zginęły dwie osoby
Żołnierz zmarł, a zamachowiec, Michael Zehaf-Bibeau, wdarł się do budynku parlamentu, gdzie został zastrzelony. To już drugi atak w tym tygodniu. W poniedziałek w Saint-Jean-sur-Richelieu, 50 km od Montrealu, niejaki Martin Couture-Rouleau wjechał samochodem w dwóch żołnierzy, zabijając jednego z nich. Couture-Rouleau został postrzelony przez policję i zmarł w szpitalu. Obaj zamachowcy niedawno przeszli na islam.

Zamachowiec działał sam

W czwartek policja w Ottawie poinformowała, że zamachowiec działał sam. Przez ostatnie dwa tygodnie Zehaf-Bibeau przebywał w schronisku dla bezdomnych w centrum Ottawy. Namawiał do modlitwy, bo „świat się kończy”. Jego rodzice wydali komunikat, w którym napisali, że „nie mają żadnego wytłumaczenia” dla tego, co się stało, a „jakaś ich część nienawidzi syna”. Matka widziała w ub. tygodniu syna po raz pierwszy od pięciu lat.

Minuta ciszy upamiętniająca poległych

Podczas wznowionych w czwartek obrad parlamentarzyści uczcili chwilą ciszy zabitych żołnierzy i wyrazili swoje uznanie dla szefa ochrony w budynkach parlamentu, Kevina Vickersa, który zastrzelił w środę zamachowca.

Premier Stephen Harper zapowiedział wniesienie pod obrady parlamentu omawianych już wcześniej zmian w prawie, które m.in. zwiększają uprawnienia policji w stosunku do osób podejrzanych o terroryzm. Liderzy partii opozycyjnych - Tom Mulcair (Nowa Partia Demokratyczna) i Justin Trudeau (Partia Liberalna) podkreślali, że wydarzenia takie jak ostatnie, nie mają szans doprowadzić do podziałów w kanadyjskim społeczeństwie, ani przestraszyć Kanadyjczyków, ani też osłabić demokratycznych instytucji.
Kanada: parlament zatwierdził naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej