RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Houston, mamy problem”; Historia NASA w dźwiękach – do ściągnięcia na telefon

Amerykanie na księżycu w 1969 r. (fot. NASA/Charlie Duke)

Historyczne słowa astronautów, ryki startujących i lądujących promów… NASA sprawiła miłośnikom kosmonautyki wielki prezent i oddała do użytku bezpłatną bibliotekę zbiorów audio. Zgromadzone pliki dźwiękowe to historyczna dokumentacja z najważniejszych misji, jakie do tej pory nadzorowała amerykańska agencja.

Na razie na oficjalniej stronie NASA jest już 60 nagrań, a plików wciąż przybywa. Niektóre z tych słów zmieniały bieg historii i były „małym krokiem dla człowieka, ale wielkim skokiem dla ludzkości”. Jak choćby te, z historycznej misji Apollo 11 na księżyc.


„Orzeł wylądował”
Tak zameldował astronauta Neil Armstrong mieszkańcom Ziemi. Było to 20 lipca 1969 roku, a przedstawiciel ludzkości „cumował” właśnie na księżycu. Nie zabrakło także innych historycznych słów.
„To mały krok dla ludzkości, ale wielki skok dla ludzkości”
Nie zabrakło również tragicznych wpadek NASA i dramatycznych wypadków. Tak było m.in. z lotem Apollo 13 w kwietniu 1970 r. Statek był w drodze na Księżyc, kiedy nastąpiła eksplozja zbiornika z tlenem w module serwisowym.Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie załogi.
„Houston, mamy problem”
Pomimo braku energii elektrycznej, kłopotów związanych z usuwaniem dwutlenku węgla i braku wody pitnej załoga szczęśliwie powróciła na Ziemię.

Dźwięki kosmosu i ryk rakiet

To nie wszystko co przygotowała NASA. Użytkownicy mogą także przesłuchać dźwięków ze startów i lądowań oraz z prac na pokładach statków. Pliki można łatwo ściągnąć na komórkę i używać jako dzwonki w telefonach lub na komputerach. Zachęca nawet do tego sama agencja. Jak twierdzi administrator, po wyskoczeniu błędu w komputerze zawsze lepiej, zamiast suchego komunikatu, usłyszeć kojące dla ucha słowa: „Houston, mamy problem” i modlić się, aby tak jak przed ponad 40 lat, szczęśliwie ten problem rozwiązać.

źródło:
Zobacz więcej