RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zabrali Bieńkowskiej leki i dali kosmos. PE zatwierdził nową Komisję Europejską

Parlament Europejski zatwierdził w środę w Strasburgu nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. Za powołaniem nowej KE głosowało 423 europosłów, przeciw było 209, a 67 wstrzymało się od głosu. Wcześniej szef KE poinformował, że Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier Polski i przyszła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, będzie odpowiedzialna także za sprawy kosmiczne.

Pozytywny wynik głosowania oznacza, że nowa Komisja Europejska przystąpi do pracy 1 listopada.

Wcześniej szef KE informował o zmianach w kompetencjach Elżbiety Bieńkowskiej.

– Sektor kosmiczny to obiecująca i przyszłościowa dziedzina. Wydawało mi się właściwe, by powierzyć ją komisarzowi odpowiedzialnemu za rynek wewnętrzny – tłumaczy Juncker.

Teka Bieńkowskiej, która obejmuje także przemysł oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, została uszczuplona o kontrolę nad lekami. Ma się nimi zająć komisarz ds. zdrowia. Jak mówił Juncker, jest to reakcja na prośby posłów.

Lepsze regulacje i trwały rozwój

Juncker ogłosił także, ze kwestie związane z obywatelstwem zostaną przeniesione do teki komisarza ds. migracji i spraw wewnętrznych, a nie tak jak wcześniej planowano komisarza ds. kultury. Tym ostatnim został Węgier Tibor Navracsics, który był bardzo krytykowany podczas przesłuchania.


Nowa Komisja Europejska z poślizgiem? Bratuszek zrezygnowała
Ponadto Juncker zdecydował także, że Frans Timmermans, wiceprzewodniczący ds. lepszej regulacji będzie odpowiedzialny także za kwestie związane z trwałym rozwojem.

W samo południe Parlament Europejski będzie głosował nad zaakceptowaniem nowej Komisji Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej