RAPORT

Tusk kontra Tusk

94 mln euro kary za manipulowanie frankiem. KE ukarała kartel bankowy

Celem zmów były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich(fot. flickr.com/rosmary)
Celem zmów były manipulacje w sektorze instrumentów pochodnych denominowanych we frankach szwajcarskich(fot. flickr.com/rosmary)

Komisja Europejska ukarała we wtorek banki JP Morgan, UBS i Credit Suisse za zmowy kartelowe, których celem było m.in. udzielanie kredytów po cenach wyższych niż wskazywałyby na to warunki rynkowe. W sumie banki muszą zapłacić 94 mln euro.

Jak poinformował komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia, Komisja wykryła dwa kartele tworzone przez te banki. Pierwszy kartel tworzyły między marcem 2008 r. a lipcem 2009 r. RBS i JP Morgan, a ich celem było wywieranie wpływu na wskaźnik LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Według Almunii oba banki zgodziły się na polubowne zakończenie postępowania. JP Morgan ma zapłacić karę w wys. 61 mln. 676 tys. euro, przy czym Komisja zgodziła się na obniżenie kary o 20 proc. za to, że bank współpracował z nią w trakcie postępowania i zaakceptował jej decyzję. Zaś RBS zostanie zwolniony z kary finansowej za ujawnienie istnienia zmowy kartelowej.

Drugą zmowę kartelową zawarły RBS, JP Morgan, UBS i Credit Suisse pomiędzy majem a wrześniem 2007 r., aby wpływać na cenę instrumentów pochodnych, denominowanych we frankach szwajcarskich. RBS również w tym przypadku został zwolniony z kary finansowej za ujawnienie zmowy. UBS ma zapłacić 12 mln 650 tys. euro kary, JP Morgan 10 mln 534 tys. euro, a Credit Suisse – 9 mln 171 tys. euro.


Ponad 50 mln zł kar za polisolokaty. UOKiK uderzył w cztery instytucje finansowe

Kluczowa rola

Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych. Instrumenty pochodne oparte o stopę procentową to produkty finansowe sprzedawane na całym świecie, odgrywają kluczową rolę w gospodarce.

Już w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.


Trzy dni pracy i 4-dniowy weekend. Miliarderzy chcą skrócenia czasu pracy
Instrumenty pochodne odgrywają kluczową rolę w gospodarce (fot. flickr.com/bettyx1138)
Instrumenty pochodne odgrywają kluczową rolę w gospodarce (fot. flickr.com/bettyx1138)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej