Siemoniak o wypowiedzi Sikorskiego: słowa źle zinterpretowane, trzeba to wyjaśnić

– Sprawa jest niezwykle bulwersująca. Widziałem na Twitterze wpis Radosława Sikorskiego, który tłumaczył, że jego słowa zostały nadinterpretowane. Warto, by Sikorski dokładnie odniósł się do tego wywiadu i ujawnionych informacji – powiedział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak w programie „Gość poranka” w TVP Info odnosząc się do artykułu w amerykańskim serwisie Politico. W tekście przytaczane są wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który mówił, że Władimir Putin w 2008 r. proponował Donaldowi Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy.

Portal Politico w swoim materiale przytacza wypowiedź Sikorskiego, który miał oświadczyć, że Władimir Putin chciał, by Polska wysłała wojska na Ukrainę.

– Była to pierwsza rzecz, jaką Putin powiedział do premiera Tuska, kiedy składał on wizytę w Moskwie [w 2008 r. – przyp.red.]. Mówił, że Ukraina jest sztucznym państwem, a Lwów – polskim miastem i dlaczego nie rozwiążemy sprawy razem – miał oświadczyć Sikorski.


Rosja miała namawiać Polskę do inwazji na Ukrainę? Amerykański portal cytuje Sikorskiego

– Sądzę, że marszałek Radosław Sikorski powie coś więcej na ten temat. Sprawa jest niezwykle bulwersująca. Widziałem jego wypowiedź, wpis na Twitterze mówiący o tym, że nainterpretowano to, co powiedział. Myślę, że warto, żeby wypowiedział się na ten temat, bo sprawa budzi ogromne emocje – powiedział w TVP Info Tomasz Siemoniak.


Sikorski: Polska nie bierze udziału w aneksjach, moje słowa nadinterpretowano

Sprawa wypowiedzi Sikorskiego wstrząsnęła opinią publiczną

Wicepremier poinformował, że dzisiaj w Sejmie dziennikarze mogą poprosić Radosława Sikorskiego o komentarz na temat jego wypowiedzi zamieszczonej przez amerykańskim portal „Politico”. – Media społecznościowe są dobre późną nocą, kiedy nie ma możliwości dotarcia do dziennikarzy. Myślę, że będzie to potraktowane w sposób poważny i spodziewam się takiej wypowiedzi – oświadczył Siemoniak. Zdaniem gościa TVP Info warto, aby Sikorski dokładnie odniósł się do tego wywiadu i ujawnionych informacji.


Prof. Nałęcz o artykule: brzmi to sensacyjnie. Nie chce mi się wierzyć, aby z takiej rozmowy nie zrobiono żadnego użytku

Wicepremier pytany, czy Polska kiedykolwiek otrzymała propozycję podziału Ukrainy od Rosji, odpowiedział, że nie ma żadnej wiedzy na ten temat.

Sikorski powinien odnieść się do wywiadu

– Myślę, że marszałek Sikorski odniesie się do wywiadu zamieszczonego na amerykańskim portalu. Wtedy będzie można o tym dyskutować. Jeśli są tutaj nadinterpretowane jego wypowiedzi, to warto wiedzieć, jakie one były naprawdę – podkreślił wicepremier.
„Nigdy żaden polski premier nie będzie uczestniczył w tak haniebnym działaniu jak rozbiór innego państwa”
Zdaniem Tomasza Siemoniaka do sprawy powinien odnieść się dziś Radosław Sikorski

Sprawa zbyt poważna, by wdawać się w interpretacje

Na pytanie, czy w 2010 r. Polska miała już informacje, że Rosja interesuje się aneksją Krymu, Siemoniak odpowiedział, że nic nie wie na ten temat. – Ministrem obrony narodowej jestem od trzech lat, od roku 2011 i mogę powiedzieć, że w tym czasie czytałem różne materiały jawne i niejawne. O tym okresie mogę mówić z całą odpowiedzialnością. Natomiast w tej sprawie dajmy czas i szansę marszałkowi, żeby się wypowiedział. Sprawa jest zbyt poważna, żeby wdawać się w takie gorące interpretacje – dodał minister obrony narodowej.


Zobacz cały program „Gość poranka”

źródło:
Zobacz więcej