Sondaż: wyborcy wrócili do PO, PiS zyskuje dzięki zjednoczeniu

Poparcie dla PO utrzymuje się od miesiąca na stałym poziomie. PiS zaczyna zyskiwać, ale jako blok zjednoczonej prawicy – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Platforma drugi raz z rzędu samodzielnie prowadzi w partyjnym badaniu dla „Rzeczpospolitej”, a poparcie dla niej pozostaje bez zmian – 33 proc.

PiS zajmuje drugie miejsce z 31 proc. Ale gdy badanych zapytano o poparcie dla wspólnych list PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski, na prawicowy blok wskazało 33 proc. i tyle samo na PO.


Sondaż TNS Polska dla „Wiadomości”: pięć partii w Sejmie, PO przed PiS

Remis może nie być satysfakcjonujący dla koalicjantów, bo tuż po podpisaniu umowy w lipcu różnica na ich korzyść wynosiła 16 pkt proc. – zauważa gazeta.

Z kolei PO pod koniec sierpnia – jak i przez całe wakacje – miała 25 proc. Pierwszy skok nastąpił, gdy Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej – do 30 proc., a kolejny, w połowie września, kiedy okazało się, że nowym premierem będzie Ewa Kopacz – do 33 proc.

Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie

Według badania do Sejmu dostałyby się też SLD (9 proc.) i PSL (5 proc.). 12 proc. ankietowanych było zaś niezdecydowanych.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dn. 17-18 października na próbie 1100 osób; 662 respondentów odpowiedziało na pytanie o preferencje partyjne.


Sondaż: PO odzyskała prowadzenie i zdecydowanie wyprzedza zjednoczoną prawicę

źródło:
Zobacz więcej