RAPORT

Pogarda

Holandia i Rosja: to nie nasza łódź. Załoga miała rozmawiać po rosyjsku

Poszukiwania źródła tajemniczej podwodnej aktywności trwają od piątku (fot. PAP/EPA/MARKO SAAVALA)
Poszukiwania źródła tajemniczej podwodnej aktywności trwają od piątku (fot. PAP/EPA/MARKO SAAVALA)

Najnowsze

Popularne

– Poszukiwana przez Szwedów łódź podwodna może należeć do holenderskiej marynarki – pisze agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Rząd w Hadze stanowczo zaprzecza i do tajemniczego okrętu się nie przyznaje.

Od piątku szwedzkie wojsko poszukuje tajemniczego podwodnego obiektu, który naruszył wody terytorialne w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego. Na razie władze nie podają szczegółów operacji.


Nieznany intruz wtargnął na szwedzkie wody. To rosyjska łódź podwodna?
Według dziennika „Svenska Dagbladet” poszukują uszkodzonego rosyjskiego okrętu podwodnego. Zdaniem gazety, szwedzkie służby nasłuchu radiowego wychwyciły w czwartek szyfrowany sygnał rozmowy w języku rosyjskim na częstotliwości wykorzystywanej przez Rosję w sytuacjach alarmowych.

Armia oficjalnie niczego nie potwierdza. Wojsko podało jedynie, że posiada wiarygodne informacje o zaobserwowanej, jak to nazywają, „obcej aktywności podwodnej”.

„Rozmawiajcie z Holendrami”

Moskwa zaprzecza, że to ich łódź znalazł się w szwedzkiej części Bałtyku.

– W celu zmniejszenia napięcia w rejonie morza Bałtyckiego i ograniczenia wydawania środków szwedzkich podatników rekomendowalibyśmy zwrócić się o wyjaśnienia do dowództwa holenderskiej marynarki – mówi anonimowe źródło w rosyjskim Ministerstwie Obrony.


Rosjanie znów „zabłądzili”? Wielka mobilizacja na Bałtyku
Jak dodaje, w zeszłym tygodniu w rejonie tajemniczej podwodnej aktywności znajdowała się łódź Bruinvis, należąca do Holandii.

Holendrzy zaprzeczają

Według rządu w Hadze, holenderskiego okrętu podwodnego już dawno nie ma na szwedzkich wodach terytorialnych. – Kilka naszych okrętów brało udział w ćwiczeniach w Szwecji, ale manewry skończyły się w zeszły czwartek – powiedziała Marnoes Visser, rzeczniczka holenderskiego ministerstwa obrony. – Łódź podwodna „Bruinvis” wypłyneła później do Estonii, gdzie zakotwiczyła na weekend w Tallinie – dodała. Zdaniem holenderskiego ministerstwa obrony, statek jest w drodze do Holandii.

Tymczasem internauci sami odkryli skąd tajemnicza podwodna aktywność na Bałtyku:

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej