Kultowy Sabaton o Powstaniu Warszawskim

Powermetalowy zespół Sabaton po raz kolejny sięga do polskiej historii, nawiązując tym razem w swoim utworze do Powstania Warszawskiego. Szwedzi są pod takim wrażeniem bohaterskiego zrywu stolicy, że światową trasę koncertową postanowili rozpocząć właśnie w Polsce. Ich nowa płyta „Coat of Arms” ukaże się już 21 maja – na żywo zobaczymy ich w Malborku, Wrocławiu i Warszawie.

Muzycy przyznają, że nie znają zbyt wielu słów po polsku, ale w polskiej historii się zakochali i chcą o niej śpiewać. Nowy utwór „Uprising” – czyli „Powstanie" – mówi o walczącej Warszawie z 1944 roku.

Szwedzi śpiewają: „Warszawa, miasto wojny!; Głosy z podziemia, szepty wolności; W czterdziestym czwartym próżno o pomoc wołałaś”. Pomysł na powstanie utworu narodził się Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie muzycy byli półtora roku temu.

W muzeum usłyszeliśmy o wspaniałej historii, o bohaterach, którzy często bywają zapomniani, a przecież zasłużyli na to, żeby o nich opowiadać – mówi w rozmowie z „Wiadomościami” wokalista Sabatonu Joakim Brodén.

Ta wizyta ich poruszyła – przyznaje dr Paweł Ukielski, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego. – Szczerze mówiąc, miałem nadzieję, że zechcą również ten temat wziąć na warsztat i o nim zaśpiewać w przyszłości.

Sabaton w 2007 r. uznana została za najlepszy zespół hardrockowy w Szwecji. Muzycy gościli w naszym kraju kilkakrotnie. Poprzednie wizyty wiązały się z koncertami i promocją teledysku do utworu „Fourty To One”. Pomysł na utwór o bohaterskiej obronie Strękowej Góry pod Wizną przyszedł z internetu. Poprzez swoją stronę poprosili fanów o przysyłanie ciekawych historycznych tematów. To właśnie „Polskie Termopile" – jak potocznie nazywa się obronę Wizny – stały się tematem utworu.

Odpowiedzieli m.in. fani z Polski, opisując wydarzenie w Wiźnie. Piosenka ta okazała się jednym z najlepszych kawałków na tej płycie – przyznaje Bogusław Szostkiewicz ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Wielkim przeżyciem dla zespołu był koncert w Strękowej Górze, gdzie Szwedzi po raz pierwszy grali w miejscu historycznej bitwy, o której napisali utwór. Dostali też honorowe obywatelstwo gminy.

Wtedy jeszcze byli pewni, że na nowej płycie zamieszcza utwór o „Dywizjonie 303". Potem jednak była wspominana już wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i ich plany się zmieniły.

źródło:
Zobacz więcej