RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Podejrzani o szpiegostwo aresztowani na trzy miesiące. „Mieli szpiegować dla Rosji”

Najnowsze

Popularne

Podejrzany o szpiegostwo oficer Wojska Polskiego został aresztowany na trzy miesiące przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. Z kolei Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował – również na trzy miesiące – drugiego z podejrzanych, prawnika Stanisława Sz. – Obaj mężczyźni mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu – poinformował Marek Biernacki (PO) po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

O areszt wobec starszego stopniem oficera z jednego z departamentów MON wniosła warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa, która postawiła mu zarzut udziału w działalności na rzecz obcego wywiadu, który jest zagrożony karą od 3 do 15 lat więzienia.

– Sąd zastosował areszt wobec podejrzanego w obawie matactwa, ucieczki i w związku z zagrożeniem wysoką karą – poinformował po niejawnym posiedzeniu sądu rzecznik WSO ppłk Tomasz Krajewski.

Zbigniew J., podpułkownik pracujący w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności MON, został zatrzymany w środę. Tego dnia zatrzymano też Stanisława Sz., prawnika o podwójnym obywatelstwie. Również on został dziś aresztowany.

Trzymiesięczny areszt dla Stanisława Sz.

– Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli aresztował w piątek na trzy miesiące podejrzanego o szpiegostwo Stanisława Sz. – poinformowała po niejawnym posiedzeniu rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak.

O areszt wniosła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która postawiła Stanisławowi Sz., prawnikowi o podwójnym obywatelstwie, zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu, za co grozi od roku do 10 lat więzienia.

Obaj aresztowani mają siedem dni na odwołanie się od postanowienia sądu.


Szefowie ABW i SKW przed speckomisją. „W trybie pilnym” o domniemanych szpiegach

„Mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu”

– Sz. i oficer mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego – powiedział Marek Biernacki (PO) po zakończeniu posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych, poświęconego zatrzymaniu dwóch osób podejrzewanych o pracę na rzecz obcego wywiadu.

– To był celny strzał polskich służb w GRU. (...) Moje pytania i uwagi były zwrócone na moment przeprowadzenia operacji i na koincydencje, (na) to, że działania nastąpiły w stosunku do dwóch agentów, dwóch agentów państwa rosyjskiego – powiedział poseł Marek Biernacki. Ocenił, że służby przeprowadziły operację w odpowiednim momencie, a czas zatrzymań nie był przypadkowy, lecz skoordynowany.

Obie sprawy łączą się, ale podejrzani nie współdziałali

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział w piątek, że sprawy podejrzanych o szpiegostwo wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że osoby te ze sobą współdziałały. Szef prokuratury oświadczył, że to nie jest koniec tej sprawy, ale nie może na razie przedstawić szczegółów.


ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego. Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej