RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To mogło trwać wiele lat. Musi minąć trochę czasu, zanim agent zwróci uwagę SKW”

Przygotowanie do zatrzymania – podobnie, jak praca dla obcego wywiadu, może trwać bardzo długo – nawet ponad rok – mówił na antenie TVP Info były szef Biura Analiz UOP Piotr Niemczyk, komentując w ten sposób zatrzymanie przez ABW wysokiego rangą oficera w Ministerstwie Obrony Narodowej.

– Żeby taki agent znalazł się w strukturach np. MON, to jest to kwestia długotrwałego planowania i przeszkolenia – mówił. Niemczyk dodał też, że działalność szpiegowska musi być prowadzona przez znaczny okres czasu, by agent zwrócił na siebie uwagę Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

„To mogło trwać wiele lat”

– Mamy prawdopodobnie do czynienia z działaniem, które mogło trwać wiele lat. Samo przygotowanie do zatrzymania mogło trwać wiele miesięcy, jeśli nie rok – powiedział Niemczyk.

Wysoki rangą oficer Wojska Polska został zatrzymany przez ABW i żandarmerię w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jest podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji. Prokuratura wojskowa i służby specjalne nie chcą ujawnić szczegółów zatrzymania i zarzutów wobec oficera. – W związku z podejrzeniem udziału w obcym wywiadzie zatrzymano w środę oficera Wojska Polskiego. Podstawą były materiały Służby Kontrwywiadu Wojskowego – poinformował rzecznik MON płk Jacek Sońta.


Andrzej Seremet: ABW zatrzymała dwie osoby w związku z podejrzeniem szpiegostwa

źródło:
Zobacz więcej