RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gronkiewicz-Waltz: pomnik smoleński nie na Krakowskim Przedmieściu

– Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie wcześniej czy później w jakimś godnym miejscu w centralnej części Warszawy, ale nie na Krakowskim Przedmieściu – zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w programie „Gość poranka” w TVP Info. Według PiS, lokalizacja inna niż Krakowskie Przedmieście nie wchodzi w grę.

W ubiegłą środę do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin z apelem o zainicjowanie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Pod listem podpisało się ok. 30 przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy, m.in. Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i Izabella Sariusz-Skąpska – córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

– Odkąd dowiedziałam się, że list wpłynął do Kancelarii Prezydenta, zleciłam poszukanie kilku miejsc w centralnym miejscu Warszawy. Najpierw musi być miejsce, potem konkurs (na projekt pomnika – red.), myślę że najlepiej międzynarodowy – powiedziała w TVP Info Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że lokalizacja na Krakowskim Przedmieściu nie wchodzi w grę. – Konserwator zabytków, czy poprzedni, czy obecny mają takie samo zdanie – że to nie jest odpowiednie miejsce – powiedziała. Zapewniła, że architekt wskaże kilka możliwych lokalizacji, żeby rodziny miały wybór.

Pomnik nie mógł powstać wcześniej przez uchwałę podjętą za rządów PiS

Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że pomnik smoleński nie mógł powstać wcześniej, bo uniemożliwiała to uchwała Rady Warszawy, podjęta w 2003 za rządów PiS. – Uchwała mówiła o tym, że od śmierci osób publicznych, które chcemy upamiętnić, powinno minąć pięć lat. W przyszłym roku mija te pięć lat i teraz jest moment, żeby komitet, który chce budować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, mógł zacząć działać – powiedziała.

– Ta uchwała została podjęta za rządów PiS. Miała za zadanie studzić pewne emocje. Zawsze tego żeśmy się trzymali, na przykład przy nazewnictwie ulic – powiedziała prezydent Warszawy. Wyjaśniła, że pomnik na Powązkach stanął wcześniej, ale „tak naprawdę to jest pomnik nagrobny”.


Prezydent Komorowski: pomnik smoleński powinien łączyć, nie dzielić
teraz odtwarzane
Metro instrumentem wyborczej walki?

Metro instrumentem wyborczej walki?

W środę Hanna Gronkiewicz–Waltz poinformowała o ogłoszeniu przetargu na kolejne stacje metra. Sześć stacji II linii, po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego, ma powstać do 2019 r.

– Przetarg został ogłoszony stosunkowo szybko, ponieważ musimy dostać pieniądze z Unii Europejskiej, a biegnie druga perspektywa budżetowa 2014-2020 – wyjaśniła prezydent Warszawy. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie o związek tej decyzji z wyborami samorządowymi.

Podkreśliła też, że „jeśli chodzi o otwarcie metra, to nie wiadomo, czy uda się to jeszcze przed wyborami”.


Z Woli na Pragę w 17 minut. Pojedź z nami II linią metra [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej