RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin honorowym gościem w Belgradzie. Czy to zaszkodzi integracji Serbii z UE?

Władimir Putin w Belgradzie (fot. PAP/EPA/SRDJAN SUKI)

Najwyższe serbskie odznaczenie otrzymał w Belgradzie prezydent Rosji. Władimir Putin jest honorowym gościem organizowanych z wielką pompą obchodów 70. rocznicy wyzwolenia stolicy Serbii spod okupacji niemieckiej. Putin jest przyjmowany w Belgradzie w czasie, gdy między Zachodem a Moskwą trwa konflikt w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

– Drogi bracie Władimirze, naród serbski jest dumny z tego, że to Ty nosisz najwyższy serbski order – powiedział po rosyjsku prezydent Serbii Tomislav Nikolić, który wręczał Putinowi Order Republiki Serbii. Prezydent Rosji nie pozostał dłużny. – Rosja, tak jak to było dotychczas, będzie zawsze traktować Serbię jako najbliższego sojusznika, jak najbliższego krewnego – powiedział Putin.

Z okazji przyjazdu Putina władze bałkańskiego państwa zorganizowały pierwszą od kilku lat paradę wojskową. W defiladzie bierze udział ponad trzy tysiące żołnierzy, czołgi, pojazdy opancerzone, armaty i baterie przeciwlotnicze. Na Dunaju widzowie mogą podziwiać okręty, a w powietrzu samoloty bojowe i helikoptery. Swoje umiejętności zaprezentują m.in. rosyjscy piloci samolotów Mig-29.

Order dla Putina

Vucić w rozmowie z dziennikiem „Rossijskaja Gazieta” przyznał, że narody serbski i rosyjski są sobie bardzo bliskie. – Mamy wspólne projekty, które chcemy zrealizować w przyszłości. Serbia jest krajem wolnym i niezależnym, będącym na drodze do europejskiej integracji, ale muszę powiedzieć, że Serbia nie wprowadziła i nie zamierza wprowadzać żadnych sankcji wobec Rosji z powodu kryzysu na Ukrainie. Serbii nie można namówić do podważenia jej relacji z Rosją – powiedział.


„Wspominamy heroizm naszych przodków”. Serbia w rocznicę wybuchu I wojny światowej

Rozmowy zdominują sprawy ekonomiczne

Oficjalnie Belgrad podkreśla, że przyjaźń obu krajów opiera się na szerokim konsensusie między ludźmi, za sprawą podobnych tradycji, mentalności oraz religii, a polityczne zbliżenie i zrozumienie powinno umożliwić dalszy rozwój gospodarczy. Sprawy ekonomiczne prawdopodobnie zdominują rozmowy. Oczekuje się, że dojdzie do wypracowania porozumienia w kwestii budowy gazociągu „South Stream”, który ma przebiegać przez Serbię.

Serbia jest jedynym krajem ubiegającym się o przyjęcie do Unii Europejskiej, który nie wprowadził sankcji wobec Rosji. W Belgradzie pojawiają się głosy, że wizyta Putina zaszkodzi wizerunkowi Serbii na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w jej staraniach o członkostwo w UE.

Wizyta Putina „nie zaszkodzi nikomu”

Rosyjski ambasador w Belgradzie Aleksandar Chepurin powiedział kilka dni temu, że wizyta Putina „nie zaszkodzi nikomu”. Problemu z wizytą prezydenta Rosji nie widzi też Bruksela, Berlin i Waszyngton. Komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele powiedział, że wizyta ta nie powinna „martwić nikogo w Europie” i że Serbia w ostatnim czasie wielokrotnie okazywała swoją proeuropejską orientację oraz nie ma powodów, by jedna wizyta miała coś w tej sprawie zmienić.

Jednak jego przyszły następca Johannes Hahn zajmuje stanowisko, że Serbia chcąc przystąpić do UE musi rozważyć, czy jej stanowisko wobec sankcji nałożonych na Rosję jest właściwe.


Rosja podpisze umowę z Serbią; co z bułgarskim odcinkiem Gazociągu Południowego?
Premier Serbii Aleksandar Vucić (fot wikimedia commons/cc/Glenn Fawcett)

Niepokojąca aktywność Rosji na Bałkanach

Opublikowany 8 października raport Unii o postępach Serbii w procesie integracyjnym, wskazuje, by kraj ten stopniowo harmonizował swoją politykę zagraniczną i bezpieczeństwa.

Zachodni dyplomaci anonimowo mówią, że z niepokojem obserwują ostatnią aktywność Rosji na Bałkanach i widzą w tym poważne zagrożenie dla stabilności regionu oraz jego integracji europejskiej. W Belgradzie Putin może liczyć na ciepłe przyjęcie. Według agencji Faktor Plus dwie trzecie społeczeństwa ma pozytywny stosunek do przyjazdu prezydenta Rosji.

źródło:
Zobacz więcej