RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Główny zabójca kobiet po 35. roku życia. Wcześnie wykryty jest wyleczalny

– Badania mammograficzne umożliwiają wykrycie raka piersi jeszcze w stadium przedinwazyjnym, czyli w momencie, gdy jest wyłącznie miejscowo złośliwy. Wtedy jest w 100 proc. wyleczalny – powiedział w TVP Info Sergiusz Nawrocki, onkolog z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz zaznaczył, że rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35 roku życia, a większości z nich udałoby się uniknąć, gdyby rak był wcześnie wykryty. 15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującą wśród kobiet chorobą nowotworową. Przypada na niego prawie 29 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory. Według światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2012 r. złośliwego guza piersi wykryto u ponad 417 tys. kobiet w Europie. Dopiero na drugim miejscu jest rak jelita grubego, na który w tym samym roku zachorowało 205 tys. Europejek, czyli ponad dwukrotnie mniej. Lekarze podkreślają, że najważniejsze w przypadku raka piersi kluczowa jest szybka diagnostyka. Może w niej pomóc samodzielne badanie.

Samobadanie piersi pomaga zwiększyć świadomość kobiet

– Samobadanie piersi jest przede wszystkim sposobem na zwiększenie świadomości wśród kobiet. Często nie prowadzi ono do wykrycia złośliwego nowotworu, ale kobieta wyczuwając w piersi guz zgłasza się do lekarza na diagnostykę, a wtedy można doprecyzować rozpoznanie. W takich przypadkach udaje się wykryć zmiany we wczesnej fazie rozwoju – powiedział Sergiusz Nawrocki.

teraz odtwarzane
Rak piersi jest prawie w 100 proc. wyleczalny, jeśli jest szybko wykryty

Onkolog w rozmowie z TVP Info bardzo wyraźnie podkreślił, że badania mammograficzne umożliwiają wykrycie choroby jeszcze w stadium przedinwazyjnym, czyli wtedy, gdy rak jest wyłącznie miejscowo złośliwy. – Wówczas jest w 100 procentach wyleczalny – zaznaczył Nawrocki.

„Badanie piersi raz w miesiącu jest wystarczające”

– Piersi trzeba badać regularnie, ale nie za często. Wydaje się, że wystarczającym byłoby badanie piersi raz w miesiącu. Dobrze jest to zrobić w takim momencie cyklu miesiączkowego, kiedy pierś nie jest obrzęknięta i łatwo ją zbadać. Takie badanie raz w miesiącu jest wystarczające. Codzienne badanie mogłoby prowadzić do pewnej przesady, ponieważ pierś w trakcie cyklu się zmienia i można byłoby wyczuć pewne zmiany, które są fizjologiczne i prawidłowe, a to mogłoby wywoływać niepotrzebny niepokój – mówił Sergiusz Nawrocki.

teraz odtwarzane
„Badanie piersi raz w miesiącu jest wystarczające”

„Na każdym etapie leczenia raka trzeba mieć nadzieję”

Rak piersi może pojawić się w każdej chwili. Osiem lat temu zachorowała na niego nasza redakcyjna koleżanka. – Podczas badania u ginekologa, poprosiłam o badanie guzka, który już dawno powinien zniknąć, a nie znikał. Zostałam w natychmiastowym tempie wysłana na badanie USG i biopsję. Miałam to szczęście w nieszczęściu, że te badania były tak jednoznaczne. Powiedziano mi, żebym się przygotowała. Usłyszałam, że to rak – powiedziała w studiu TVP Info Małgorzata Zalewska, kierownik produkcji w TVP Info.

Małgorzata Zalewska dodała, że to było dla niej ogromne zaskoczenie, ponieważ w jej rodzinie nikt nie chorował, a ona czuła się bardzo dobrze, pracowała, dlatego taka nagła diagnoza była szokiem, ale się nie poddała i podjęła walkę z rakiem.

– Rak jest chorobą przewlekłą, z nim się żyje na wszystkich etapach leczenia. Dlatego na każdym z tych etapów trzeba mieć nadzieję i mieć takie podejście, że życie z rakiem, czy bez niego, jest dobre – pokreśliła Zalewska.

Celebrytki i aktorki, które pokonały raka

Lekarze podkreślają, że w przypadku raka piersi kluczowe jest jego wczesne wykrycie. Wtedy istnieje prawie 100 proc. szansa na wyleczenie. Przykładem dla innych mogą być aktorki celebrytki, które wygrały walkę z rakiem i nie wstydziły się przyznać do choroby.

U Christiny Applegate raka wykryto w 2008 roku. Aktorka pokonała chorobę i zaszła w ciążę. Beata Kawka, polska aktorka miała raka dwa razy. Udało jej się go pokonać, ponieważ szybko został wykryty. W przypadku top modelki Naomi Campbell także bardzo szybko wykryto chorobę. Anastacia, piosenkarka była wyleczona z raka po szybkim jego wykryciu w 2003 roku. Niestety po 10 latach nowotwór powrócił.

Małgorzata Zalewska – wygrała walkę z rakiem piersi (TVP Info)
Małgorzata Zalewska – wygrała walkę z rakiem piersi (TVP Info)

„W Polsce musi powstać kilkadziesiąt ośrodków do walki z rakiem piersi”

Sergiusz Nawrocki stwierdził w TVP Info, że w Polsce wciąż jest zbyt mało ośrodków, które mogłyby pomóc w walce z nowotworem najczęściej odbierającym życie Polkom.

– W tej chwili czekamy na rozporządzenie NFZ, które umożliwi powstanie ich większej ilości. Dzięki nim będzie możliwe zajęcie się rakiem piersi od momentu podejrzenia, aż do zakończenia leczenia – powiedział Nawrocki.

Dodał, że ośrodki te gwarantują największe szanse, w przypadku podejrzenia raka piersi, na jego zdiagnozowanie i prawidłowe leczenie. – Obecnie w Polsce jest jedynie kilka takich ośrodków, a system nie jest dobrze skoordynowany. Chodzi o to, żeby te ośrodki były blisko pacjenta, czyli powinno ich powstać kilkadziesiąt w całej Polsce – podsumował Nawrocki.

Znana kobieta, która pokonała raka piersi - Naomi Campbell (fot. GettyImages/JoeRaedle)
Znana kobieta, która pokonała raka piersi - Naomi Campbell (fot. GettyImages/JoeRaedle)

źródło:
Zobacz więcej