RAPORT

Pogarda

„Turcja nie może wysłać cywilów do walki z dżihadystami”

Turcja nie zgadza się na korytarz, którym Kurdowie mogliby wesprzeć swych współbraci w walce z dżihadystami (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
Turcja nie zgadza się na korytarz, którym Kurdowie mogliby wesprzeć swych współbraci w walce z dżihadystami (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)

Najnowsze

Popularne

Jako „nierealny” szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu ocenił w niedzielę pomysł utworzenia korytarza do transportu sprzętu i ochotników z Turcji do obleganego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii.

– Pomysł utworzenia korytarza jest nierealistyczny – oświadczył Cavusoglu w wywiadzie zamieszczonym w sobotę na stronie portalu informacyjnego France24.

– Turcja nie może wysłać broni ani cywilów, prosząc ich o walkę z terrorystycznymi ugrupowaniami. Kto obecnie dostarczałby broń? Zresztą wysyłanie cywilów na wojnę to zbrodnia – dodał.

Kurdyjscy przywódcy apelują do Turcji o stworzenie korytarza, którym do Kobane popłynęłaby pomoc i sprzęt wojskowy. Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura w piątek wzywał władze w Ankarze do przepuszczenia przez granicę ochotników, którzy wzmocniliby obronę miasta.

Zdaniem Cavusoglu do pokonania kalifatu potrzebne jest bardziej całościowe podejście. – Zabijanie komarów jeden po drugim to nie jest właściwa strategia. Musimy wyeliminować przyczyny obecnej sytuacji, czyli reżim (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada – powiedział. Zapewnił, że „jeśli pojawi się wspólna strategia, Turcja poważnie rozważy jej realizację wraz z sojusznikami i zaprzyjaźnionymi państwami”.

W ubiegłym tygodniu turecki parlament zdecydowaną większością zaaprobował projekt rządowej rezolucji, która zezwala armii tego kraju na interwencję zbrojną przeciwko IS w Syrii i Iraku oraz pozwala zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie na terytorium Turcji i używanie tureckich baz wojskowych w walce z IS.

Mimo to Turcja powstrzymuje się od działania i odmawia przyłączenia się do powołanej przez USA międzynarodowej koalicji, która walczy z IS.


Syryjskie Kobane okrążone przez dżihadystów, Kurdowie odpierają ataki

Według tureckich władz kurdyjscy obrońcy Kobane należą do oddziałów samoobrony YPG, powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) – zdelegalizowanym w Turcji ugrupowaniem, które od ponad 30 lat walczy z rządem o kurdyjską autonomię.

W Ankarze panuje jednocześnie przekonanie, że interwencja przeciwko IS wzmocni reżim prezydenta Asada, przeciwko któremu od marca 2011 trwa rebelia.

Stanowisko Turcji w sprawie Kobane zagraża kruchemu, prowadzonemu od dwóch lat procesowi pokojowemu między władzami w Ankarze a PKK. W kraju protestowali Kurdowie, którzy zarzucają Ankarze bezczynność w obliczu groźby przejęcia Kobane przez islamistów.

Kobane ma znaczenie strategiczne ze względu na swe położenie – zdobywając je, islamiści uzyskaliby bezpośredni dostęp do okupowanych przez siebie prowincji Aleppo i Ar-Rakka na wschodzie Syrii, a także kontrolowaliby 400-kilometrowy odcinek liczącej ok. 900 km granicy syryjsko-tureckiej.
Państwo Islamskie na celowniku. Kobieta dowodziła nalotami na północną Syrię
Kurdowie z niepokojem patrzą na syryjską stronę granicy (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
Kurdowie z niepokojem patrzą na syryjską stronę granicy (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej