RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duchowny nie przepłaca? Rabat na papierosy i benzynę dla kardynała

200 paczek papierosów i 400 litrów benzyny z rabatem – to przywileje dla kardynałów w sklepie w Watykanie (fot. flickr.com/ Ruddington Photos/ Filippo Rachiele/wikipedia.org)
200 paczek papierosów i 400 litrów benzyny z rabatem – to przywileje dla kardynałów w sklepie w Watykanie (fot. flickr.com/ Ruddington Photos/ Filippo Rachiele/wikipedia.org)

Każdy kardynał może kupić w sklepie w Watykanie do 500 paczek papierosów miesięcznie, w tym 200 ze zniżką, i 400 litrów benzyny po obniżonej cenie – to niektóre z przywilejów purpuratów, wymienionych w dokumencie, który opublikowała „La Repubblica”.

Rzymski dziennik ujawnił list, jaki sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego ksiądz Fernando Vergez Alzaga napisał do australijskiego kardynała Georga Pella tuż po jego nominacji na urząd prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli watykańskiego ministra finansów. Jego zadaniem jest radykalne obniżenie wydatków za Spiżową Bramą w ramach gruntownej reformy całych finansów.

Ksiądz Alzaga wymienił w liście „ułatwienia” przysługujące kardynałom, między innymi prawo do zakupu żywności w watykańskim sklepie ze zniżką w wysokości 15 procent. W przypadku odzieży cena ta obniżona jest o 20 procent. Kolejny przywilej to prawo do zakupu 400 litrów benzyny miesięcznie również ze zniżką do 15 procent na stacji benzynowej w Watykanie i poza jego terytorium. Na te wydatki kardynałowie otrzymują kilka rodzajów specjalnych bonów.

Papierosy na prezenty

Największe zdziwienie, wywołuje podana w liście informacja o 20-procentowej zniżce przy zakupie 200 paczek papierosów spośród 500 przysługujących miesięcznie.

Dziennik podkreśla, że nikt od lat nie widział nigdy żadnego kardynała publicznie palącego papierosy i dodaje, że purpuraci wręczają je jako prezenty. Niektórzy dostojnicy przyznają zaś, że nie kupili w sklepie ani jednej paczki i nie poprosili nawet o litr benzyny.


Papież do biskupów: kandydaci na księży muszą być zrównoważeni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej