RAPORT

Pogarda

Syryjskie Kobane okrążone przez dżihadystów, Kurdowie odpierają ataki

Kurdowie są wspierani z powietrza m.in. przez Amerykanów (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)
Kurdowie są wspierani z powietrza m.in. przez Amerykanów (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Najnowsze

Popularne

Siły kurdyjskie nadal kontrolują większą część Kobane, miasta na północy Syrii, przy granicy z Turcją, i skutecznie odpierają ataki oblegających je dżihadystów – poinformowało w komunikacie prasowym centralne dowództwo sił USA (CENTCOM).

Według CENTCOM, amerykańskie i jordańskie samoloty przeprowadziły w środę dziewięć nalotów na pozycje dżihadystów w Syrii, tym aż osiem w pobliżu Kobane. Zniszczone zostały tam m.in. pojazdy opancerzone, magazyn i centrum dowodzenia. Amerykańskie dowództwo zapewniło, że cały czas monitoruje sytuację w Kobane.

To trzecie co do wielkości kurdyjskie miasto w Syrii. Mimo serii nalotów na islamistów, które prowadzą siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół Kobane. Gdyby Państwu Islamskiemu udało się opanować miasto, oznaczałoby to przejęcie przez tę organizację kontroli nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

Walki o Kobane trwają od połowy września. Zginęły setki ludzi, zarówno po stronie Kurdów, jak i terrorystów. Z Kobane i okolic uciekło dotychczas 180 tys. mieszkańców, którzy obawiają się rzezi ze strony islamistów.

Naloty także na cele w Iraku

Lotnictwo USA atakowało w środę także dżihadystów w Iraku. Po raz pierwszy w nalocie na pozycje Państwa Islamskiego w tym kraju wzięły udział siły powietrzne Australii.

Podczas wizyty w Pentagonie prezydent Barack Obama przyznał, że walka z Państwem Islamskim jest bardzo trudna. – To trudna misja. Tak jak podkreślałem wcześniej, problemu nie da się rozwiązać w ciągu jednej nocy – powiedział Obama.Ropa i dżihad. Państwo Islamskie zarabia milion dolarów dziennie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej