RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jest umowa – TVP wchodzi w erę cyfryzacji

Najnowsze

Popularne

Telewizja Polska S.A. i TP Emitel podpisały umowę, na mocy której kanały TVP S.A. będą emitowane w tzw. trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym TVP rozpoczyna erę naziemnego nadawania cyfrowego wprost do domów milionów Polaków. Emitel zapewni wysoką jakość tej emisji przez kolejne dziesięć lat. - To wielki przełom porównywalny z przejściem z telewizji czarnobiałej do kolorowej - mówi serwisowi internetowemu tvp.info Włodzimierz Ławniczak, wiceprezes TVP.

Nowa, cyfrowa technologia nadawania naziemnego umożliwi odbiór pełnej oferty kanałów tematycznych Telewizji Polskiej, zwiększy jej dostępność, poprawi jakość obrazu i dźwięku oraz umożliwi korzystanie z nowatorskich usług dodatkowych. - I co należy podkreślić widzowie za pośrednictwem zwykłej anteny dachowej będą mieli bezpłatny dostęp wszystkich kanałów TVP, także tematycznych. Dzisiaj oglądać je można przez kablówkę czy platformę cyfrową, a to  wiąże się z dodatkowymi kosztami - podkreśla Ławniczak.

Uruchomienie trzeciego multipleksu będzie następować etapami. W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo, już za kilkanaście miesięcy, sygnał będzie docierał do ponad 98 procent mieszkańców Polski.

- Jesteśmy świadkami wydarzeń kluczowych dla przyszłości telewizji publicznej i rozwoju rynku medialnego w Polsce. Trzeci multipleks umożliwi TVP S.A. wypełnianie powinności wobec wszystkich Polaków, by dostarczać programy o najwyższych walorach informacyjnych, edukacyjnych, rozrywkowych – w najlepszej jakości technicznej. Zwiększając dostępność i atrakcyjność naszej oferty liczymy na zrozumienie naszych widzów dla zobowiązań abonamentowych. Pierwsze jest bowiem nierozerwalnie związane z drugim – powiedział Romuald Orzeł, prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Cieszymy się, że naszym partnerem w realizacji tego ważnego projektu jest firma Emitel, z którą łączy nas wieloletnia historia udanej współpracy – dodał.

Emitel, spółka Telekomunikacji Polskiej S.A., będzie odpowiadać za emisję trzeciego multipleksu, przesyłanie sygnału, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej.

Wydatki TVP S.A. z tytułu realizacji umowy z Emitelem wyniosą przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 miliona złotych. To prawie dwieście milionów mniej, niż szacowano na etapie przygotowywania warunków przetargu. Członkowie Zarządu TVP podkreślali, że to jedna z największych i najważniejszych umów w historii TVP. - Z jednej strony w obecnej sytuacji TVP musimy się liczyć z każdą złotówką, ale z drugiej uważamy, że mamy obowiązek zaoferować widzom jak najwyższą jakość - wyjaśniał Ławniczak.

- Dzisiejsza umowa to bardzo ważne wydarzenie dla naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki temu już za kilka miesięcy pierwsi widzowie obejrzą programy telewizji publicznej w cyfrowej jakości – powiedział Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

- Decyzja TVP o wyborze Emitela na partnera ma dla nas ogromne znaczenie. Od kilku lat aktywnie uczestniczymy w procesie cyfryzacji, za pośrednictwem nadajników Emitela testowa emisja cyfrowa dociera już do ok. 20 proc. mieszkańców kraju. Umowa oznacza dla nas także rozszerzenie współpracy z jednym z naszych strategicznych partnerów, jakim jest Telewizja Polska – dodaje.

Jak podkreslał Andrzej Kaźmierski, dyrektor Biura Technologii TVP prawie całe koszty cyfryzacji sygnału naziemnego poniesie telewizja, a nie widzowie. - Polska jest najbardziej zapóźniona w Europie jeśli chodzi o wprowadzenie tej technologii. TVP podjęła wyzwanie i wyprzedza ustawowy proces cyfryzacji - zaznaczał Kaźmierski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej