RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Australia najlepszym miejscem do życia. Polska na szarym końcu

Australia kusi i okazała się najlepsza (fot. flickr.com/nicolas lannuzel)

Australijska stolica wraz z całym swoim okręgiem okazała się być najlepszym miejscem do życia. Takie są wyniki opublikowanego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kraj znany z kangurów i rafy koralowej zwyciężył również w rankingu państw, wyprzedzając m.in. Norwegię. Ponadto pięć australijskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu. Polska obok Meksyku czy Turcji znalazła się wśród miejsc, w których mieszka się najgorzej.

OECD przebadało 362 regiony z 34 państw, które należą do organizacji. Ranking powstał na podstawie badanych środków dobrobytu, takich jak poziom dochodów, system edukacji, rynek pracy, bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko.

Australijskie miasta Sydney, Melbourne i Perth, które znalazły się w najlepszej dziesiątce pozostawiły w tyle amerykańskie stany New Hampshire i Minnesota.

Najgorzej w...

W zestawieniu regionów najgorzej wypadły stany w Meksyku, które zapełniły pierwszą dziesiątkę w tej kategorii. Jeśli chodzi zaś o kraje to tu również przoduje Meksyk. Okazuje się, że źle mieszka się też w Turcji, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji.

Badanie OECD, choć nie wyczerpujące, to jest jednym z niewielu, analizującym jakość życia w krajach. „W ostatnich latach zauważyliśmy coraz większą świadomość, że makroekonomiczne czynniki, takie jak PKB, nie obrazują warunków życia zwykłych mieszkańców” – podała organizacja na swojej stronie internetowej.

„Takie statystyki mają kluczowe znaczenie dla wiarygodności i odpowiedzialności polityki państw i dla funkcjonowania demokracji” – dodaje OECD, argumentując sens swojego rankingu.


Wesołe jest życie norweskiego staruszka. Raport o poziomie dobrobytu seniorów
Canberra okazała się być najlepszym miastem do życia (fot. flickr.com/Laurens)

źródło:
Zobacz więcej