Pijani sprawcy wypadków dopłacą do pomocy prawnej dla ubogich? „Projekt ustawy w przyszłym roku”

Pieniądze pochodzące z obligatoryjnych nawiązek od pijanych sprawców wypadków drogowych mogą posłużyć do sfinansowania bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogich – zasugerował w programie „Gość poranka” w TVP Info minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. – Projekt ustawy dotyczącej takiej pomocy, zapowiadanej wcześniej przez premier Ewę Kopacz, pojawi się prawdopodobnie do końca I kwartału przyszłego roku – zapowiedział.

Bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. Miałby to być system wzorowany na rozwiązaniach amerykańskich, oparty o samorząd terytorialny.

–Projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej ma być gotowy do końca I kwartału przyszłego roku. Pierwsze środki (na realizację programu – red.) chcemy wygenerować w samym w ministerstwie, ale także chcemy policzyć, jakie będą skutki finansowe pewnych rozwiązań już przyjętych, m.in. wprowadzenia nawiązki, która będzie obligatoryjna w przypadku przestępstw i wykroczeń drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości. To będzie duży wpływ do budżetu – powiedział min. Grabarczyk.

teraz odtwarzane
Grabarczyk: nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą

„Nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą”

Min. Grabarczyk poinformował, że chce wzmocnić kompetencje prokuratora generalnego i dać mu więcej uprawnień. Podkreślił, że „nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą”.

– Od początku uważałem, że nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą. Prokurator jest jednym z głównych aktorów postępowania karnego, to on będzie musiał wywieść przed sądem akt oskarżenia i udowodnić, że są istotne, twarde dowody popierające ten akt – powiedział.

Dodał, że nie chciał podtrzymywać sporu między ministrem sprawiedliwości a prokuratorem generalnym i całą prokuraturą. – Jeśli zapadła decyzja o rozdziale prokuratury od sfery polityki (...) musimy być konsekwentni – podkreślił.


Wrócą małe sądy rejonowe. Grabarczyk podpisał rozporządzenia
Kto zastąpi w resorcie Michała Królikowskiego?

Min. Grabarczyk nie zdradził, kto zastąpi Michała Królikowskiego na stanowisku wiceministra sprawiedliwości. Powiedział jedynie, że nie chodzi o prof. Monikę Płatek oraz że będzie to osoba „posiadające kwalifikacje prokuratorskie”.

Minister sprawiedliwości wysłał już wniosek z nazwiskiem swojego zastępcy do premier Ewy Kopacz, wciąż jednak nie wiadomo kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie.


Grabarczyk odsuwa Królikowskiego. Powodem różnica poglądów? „Ustaliliśmy, że nie będziemy współpracować”

źródło:
Zobacz więcej