pilne

Do godz. 12 frekwencja w eurowyborach wyniosła 14,39 proc.

Conchita Wurst w europarlamencie. „Nikt nie musi mnie kochać, ale trzeba mnie szanować”

W Parlamencie Europejskim w Brukseli niecodzienną wizytę na zaproszenie Zielonych oraz europosłów z innych grup politycznych złożyła zwyciężczyni tegorocznego konkursu Eurowizji - Conchita Wurst. Na zorganizowanej, a cieszącej się dużym zainteresowaniem, konferencji prasowej zapowiedziała walkę z dyskryminacją. W programie wizyty znalazł się także koncert na esplanadzie Solidarności.

Conchita Wurst na konferencji prasowej przyznała, że „zaproszenie do Parlamentu Europejskiego jest wielkim wyróżnieniem, bo jest to nie tylko koncert, ale też sygnał o potrzebie tolerancji i szacunku dla mniejszości seksualnych, bo jest to fundament demokracji”.

Conchitę zaprosili do Brukseli europosłowie pięciu frakcji: Zielonych, Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Liberałów i Demokratów oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej. W rolę gospodyni wcieliła się austriacka europosłanka Ulrike Lunacek, która stoi na czele grupy LGBT w Parlamencie Europejskim i uważa, że zaproszenie Conchity Wurst jest ważnym sygnałem i wezwaniem dla Komisji Europejskiej, by opracowała mapę drogową walki z homofobią i dyskryminacją.

Koncert komedią? „Nie przejmuję się tym”

Wizyta artystki wzbudziła w Parlamencie Europejskim mieszane uczucia, gdyż konserwatywni europosłowie występ przed europarlamentem nazwali „komedią”. Conchita Wurst na konferencji prasowej odniosła się do tych komentarzy i powiedziała, że „nie przejmuję się takimi opiniami, bo nikt nie jest zmuszony do tego, żeby go słuchać i się z nim zgadzać. Nikt nie musi mnie kochać, ale trzeba mnie szanować”.


Kard. Schönborn: Conchita Wurst zasługuje na szacunek

Conchita Wurst była również pytana, czy wizyta w Parlamencie Europejskim to sygnał, że chce porzucić scenę artystyczną na rzecz polityki. Odpowiedź brzmiała: nie.

Conchita Wurst jako reprezentantka Austrii wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.


Cejrowski o Conchicie Wurst: „Takie rzeczy pokazywano w cyrkach”
Conchita Wurst w PE wzbudziła duże zainteresowanie mediów (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

źródło:
Zobacz więcej