RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Minister zdrowia musi otrzeźwieć i zająć się naprawdę onkologią”

Najnowsze

Popularne

– Mam nadzieję, że pan minister otrzeźwieje i zajmie się naprawdę onkologią. Powinien powstać prawdziwy pakiet onkologiczny, który zmobilizuje lekarza rodzinnego, żeby każdy pacjent, który jest pod jego opieką, robił sobie badania ultrasonograficzne raz w roku – mówił w programie „Dziś Wieczorem” w TVP Info Grzegorz Luboiński, onkolog.

Grzegorz Luboiński stwierdził, że wiedza polskiego społeczeństwa na temat nowotworów wciąż jest mała. Jego zdaniem wszelkie akcje namawiające m.in. kobiety do badań okazały się nieskuteczne, choć kosztowały ogromne pieniądze. – Nie udały się zaproszenia na badania, kampanie medialne, wydawanie 7 miliardów złotych na listy wysyłane z zaproszeniami, żeby się kobiety badały. Okazuje się to nieskuteczne. Trzeba to też robić, ale nie tylko to. Wszelkie chwyty powinny być w tej sprawie dozwolone – mówił.


Luboiński powiedział, że chciałby, aby pacjentki były stawiane przed faktem dokonanym. – Nie będziesz miała prawa do bezpłatnych leków, jeśli nie zrobisz cytologii i mammografii. Żaden polityk z tym nie wystąpi, ale ja od 40 lat widząc cierpiących ludzi i kobiety, które się spóźniły, mogę – dodał.

Potajemnie puszczane balony

Zgodziła się z nim obecna w studiu Anna Mazurkiewicz, która pokonała raka i napisała książkę „Jak uszczypnie będzie znak”. Jej zdaniem kobiety wciąż boją się przyznawać do tego, że chorują. – W jednej ze wsi kobiety urządzają wycieczkę krajoznawczą i autokar jedzie do mammobusa, czy mammografu, żeby nikt z danej wsi nie wiedział. W innej nie robi się marszu „Różowej Wstążki”, bo różowy kojarzy się źle. Te kobiety spotykają się potajemnie nad rzeką i ku czci koleżanek, które odeszły, puszczają białe balony – opowiadała.

Luboiński dodał, że chciałby, aby minister zdrowia zajął się naprawdę onkologią i stworzył pakiet onkologiczny, dzięki któremu nowotwory będą szybciej wykrywane.


„Nowotwory trzustki są nowotworami ludzi starych, a nie takich jak Ania. Myśleliśmy, że to niemożliwe”
teraz odtwarzane
„W jednej ze wsi kobiety urządzają wycieczkę krajoznawczą, by poddać się mammografii, żeby nikt ich nie widział”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej