RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nobel dla Japończyków za niebieskie diody LED. „Odnieśli sukces, gdzie innym się nie powiodło”

Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zostali we wtorek nagrodzeni Noblem z dziedziny fizyki. Naukowcy zostali docenieni za wynalezienie diod LED emitujących niebieskie światło.

Nagrodzeni naukowcy są uznawani za twórców pierwszych niebieskich diod LED, które można było zastosować w masowej produkcji.


„Rozwiązali problem, który trapił naukowców od stuleci”. Nobel z medycyny za „wewnętrzny GPS” człowieka
Wynalazek po raz pierwszy został zaprezentowany w 1989 roku, ale prace zakończono na początku lat 90. Umożliwił on wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego.

– Odnieśli sukces tam, gdzie wszystkim innym się nie powiodło – uzasadnił Komitet Noblowski przyznanie nagrody.

Naukowcy otrzymają 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln złotych). Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia.

Shuji Nakamura obecnie pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim, a Hiroshi Amano i Isamu Akasaki w Japonii na Uniwersytecie w Nagoi. Jest powszechnie uznawany za twórcę niebieskich diod LED. Jako pierwszy wykorzystał przy ich konstruowaniu azotek galu, co umożliwiło produkcję ekranów ciekłokrystalicznych.

Diody czerwone i zielone były znane już wcześniej, ale bez koloru niebieskiego nie można było stworzyć ekranów wyświetlających wszystkie barwy oraz emitujących białe światło.

Stworzenie ich nie było łatwe, bo niebieskie światło ma najkrótszą długość fali i najwyższą energię. – Dzięki niebieskiej diodzie mamy źródła białego światła, które są znacznie bardziej wydajne i trwałe – tłumaczył ekspert Szwedzkiej Akademii, profesor Per Delsing.

Jak efektywne są światła LED Porównanie mocy źródeł światła

Świecą mocniej, działają dłużej

Takie żarówki są dziś na ulicach, w domach i w latarkach telefonów komórkowych. Dają trzy tysiące razy więcej światła niż lampa olejowa i cztery razy więcej niż świetlówka. Mogą działać od kilkudziesięciu nawet do stu razy dłużej niż zwykła żarówka z drucikiem.

Zdaniem profesora Krzysztofa Meissnera z Uniwersytetu Warszawskiego, osiągnięcie tegorocznych noblistów było bardziej wyczynem z dziedziny inżynierii niż fizyki. – Od strony technologicznej to było bardzo duże osiągnięcie. Natomiast od strony teoretycznej nic nowego tutaj nie ma – mówi prof. Meissner.

Niebieskie diody są produkowane przy użyciu azotku galu (fot. nobleprize.com)

źródło:
Zobacz więcej