RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przyprawa”, która zabija. Fala zgonów po nieznanym rosyjskim narkotyku

Na razie niewiele o nim wiadomo. Nowy, niezwykle groźny, syntetyczny narkotyk zabił w Rosji 25 osób, a kilkaset trafiło do szpitali. Po jego zażyciu ofiary zachowują się irracjonalnie, okaleczają się, atakują innych, dokonują samobójstw. Zabójczy syntetyk, który pojawił się na dalekiej Syberii, niedługo może dotrzeć do europejskiej części Rosji. Można go już kupić w internecie, a nawet zamówić przez telefon.

Drgawki, problemy z oddychaniem, utrata świadomości – tak wyglądają objawy zatrucia nowym rodzajem narkotyku, zażywanego w podobny do marihuany sposób. Pierwsze informacje o tym niebezpiecznym, nowym narkotyku pojawiły się zaledwie dwa tygodnie temu. Policja zatrzymała już kilku jego dealerów, okazali się nimi być obywatele Ukrainy, ale jak się podkreśla – to płotki, nie dystrybutorzy na wielką skalę, ani nie producenci.

Rosyjski „dopalacz” nie jest zabroniony

Nowa substancja o nazwie „Spice” ma skład chemiczny, który nie jest uznany w Rosji za środek niebezpieczny, więc jego posiadanie i sprzedawanie nie jest zabronione. Rosyjski Komitet do zwalczania Narkomanii w trybie pilnym wystąpił więc do Federalnej Służby kontroli leków, by ta jak najszybciej wpisała siejący spustoszenie środek na listę zakazanych, co umożliwi skuteczną walkę z jego rozprzestrzenianiem się.

„Przyprawa”, która zabija

Rosjanie muszą się spieszyć, bo „Spice” według najnowszych informacji zabił już 25, głównie młodych osób, a 700 po jego zażyciu jest hospitalizowanych. Wszystkie przypadki, o których mowa miały miejsce na dalekiej północy, na Syberii. Istnieje jednak obawa, że jeśli nie postawi się jakiejś skutecznej tamy, to wkrótce w innych miastach Rosji może zacząć dochodzić do tragedii.

„Krokodyl” – 10 razy silniejszy od heroiny

„Przyprawa” to nie pierwszy „eksperymentalny” narkotyk, który jest popularny w Rosji. Śmiertelne żniwo zbiera tam miejscowa odmiana heroiny zwana „Krokodylem”. Nawet jedna dawka tego narkotyku prowadzi do śmierci i to po wielu miesiącach cierpienia.

„Ciało rozpada się po kawałku”

„Krokodyl” to mieszanina kodeiny, czerwonego fosforu, jodu oraz olejów przemysłowych. To narkotyk, który rozpuszcza człowieka od wewnątrz. – Skóra ludzi, którzy biorą dezomorfinę zmienia się, zaczyna wyglądać jak u krokodyla. I tak jak krokodyl, narkotyk odgryza ręce i nogi – tłumaczy lekarz Siergiej Wołkow. Według niektórych źródeł narkotyk zabił dotąd w Rosji nawet kilka tys. osób.


„Krokodyl” wygryzł heroinę

źródło:
Zobacz więcej