RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gigantyczne straty przy ustawie o rajach podatkowych? Jest śledztwo prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające w sprawie nieopublikowania ustawy dokonującej zmian w podatkach. Wcześniej złożenie zawiadomienia w tej sprawie zapowiadało SLD. Przepisy miały zapobiec wyprowadzaniu przez spółki-córki koncernów działających w Polsce pieniędzy do rajów podatkowych.

Postępowanie – jak czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie – dotyczy „podejrzenia niedopełnienia obowiązków w okresie od 17 do 30 września 2014 roku przez funkcjonariuszy publicznych”. Prokuratura chce sprawdzić czy działali oni na szkodę interesu publicznego. Prokurator podejmie decyzję w przedmiocie wszczęcia lub odmowy wszczęcia śledztwa w ciągu 30 dni.

Chodzi o podpisaną 17 września przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Rządowe Centrum Legislacji miało dwa tygodnie, aby opublikować ją w Dzienniku Ustaw i by zaczęła obowiązywać z nowym rokiem podatkowym. Nie zrobiono tego. W wyniku nieopublikowania przepisy podatkowe będą mogły wejść w życie nie z początkiem 2015 r. tylko rok później.

Projekt ustawy o rajach podatkowych w Sejmie

W piątek, po ujawnieniu sprawy, minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział pilną poselską nowelizację co do terminu wejścia ustawy w życie, by jednak obowiązywały zgodnie z planem – od 1 stycznia 2015 r. Klub PO złożył taki projekt w poniedziałek.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że najpóźniej we wtorek rano otrzyma raport nt. zbyt późnego opublikowania ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Zapowiedziała też wprowadzenie elektronicznego systemu, który umożliwi pilnowanie publikacji ustaw.

Kopacz, która w poniedziałek przebywała z wizytą w Brukseli poinformowała dziennikarzy, że rozmawiała o tej sprawie z szefem Rządowego Centrum Legilsacji Maciejem Berkiem i przedstawicielem ministerstwa finansów. – Przed wyjazdem poprosiłam o bardzo szczegółowy raport i kalendarium. Pełny raport będę miała na biurku jak wrócę do Polski, czyli dziś wieczorem lub jutro z samego rana - podkreśliła. Jak dodała, raport przygotują minister finansów Mateusz Szczurek i szef RCL.

SLD zapowiedziało, że złoży w prokuraturze własne zawiadomienie w tej sprawie.

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

MF dementuje: budżet nie straci 3,3 mld zł

Według wyliczeń „Rzeczpospolitej”, która poinformowała o sprawie, budżet przez nieopublikowanie ustawy dokonującej zmian w podatkach miał stracić nawet około 3 miliardów złotych.

Tymczasem w poniedziałek resort finansów wydał oświadczenie, w którym zdementował te doniesienia. Nieprawdziwa jest informacja, że w wyniku nieopublikowania ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, budżet państwa straci 3,3 mld zł – poinformowało ministerstwo finansów.

W komunikacie zaznaczono, że ustawa ma charakter prewencyjny i na żadnym etapie prac nad ustawą nie zakładano „choćby przybliżonych szacunków dotyczących wpływu tej regulacji na poziom dochodów budżetowych”.


Sejm ukróci transfer zysków firm do rajów podatkowych?

źródło:
Zobacz więcej