Sondaż TNS Polska dla „Wiadomości”: pięć partii w Sejmie, PO przed PiS

Nieznacznie zmieniło się w październiku poparcie dla partii politycznych w porównaniu do września. Platforma Obywatelska utrzymała sympatię 34 proc. respondentów. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwości zadeklarowało 28 proc. badanych. Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1.

Trzecią pozycję w sondażu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w porównaniu do września stracił jeden punkt procentowy i obecnie może się cieszyć poparciem 8 proc. badanych.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. badanych oraz Kongres Nowej Prawicy, na który zagłosowałoby 5 proc. badanych. W porównaniu do września tylko partia Janusza Piechocińskiego zyskała jeden punkt procentowy. Formacja Janusza Korwin-Mikkego utrzymała poparcie sprzed miesiąca.

Według sondażu, w parlamencie nie znalazłaby się partia Janusza Palikota – w październiku uzyskała 2 proc. poparcia badanych, tak jak miesiąc wcześniej.

Jeśli poparcie z badania utrzymałoby się do wyborów, to rozkład mandatów poselskich w nowym Sejmie kształtowałby się następująco: Platforma Obywatelska 222 mandaty, Prawo i Sprawiedliwość 171 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 41 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe 22 mandaty, Kongres Nowej Prawicy 4 mandaty.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 2 października na próbie 1000 Polaków.


Sondaż: PO odzyskała prowadzenie i zdecydowanie wyprzedza zjednoczoną prawicę
Rozdział mandatów w nowym Sejmie - badanie TNS Polska dla TVP S.A.

źródło:
Zobacz więcej