RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ma 21 lat, ale rodzice muszą go nosić na rękach. Piotr urodził się bez rąk i nóg

Optymizmem i siłą mógłby zawstydzić niejednego zdrowego malkontenta. Skąd ta energia, kiedy kłopot goni kłopot, a wyzwań każdego dnia są dziesiątki? Piotr – który urodził się bez rąk i nóg – mówi, że to wszystko dzięki ludziom, których spotkał i ciągle spotyka. I przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jego historię opowiedziały „Wiadomości” TVP1.

Piotrek Radoń urodził się bez rąk i nóg, ale jak sam mówi – na pewno z komputerem. Wystarczy chwilę z nim pobyć, by wiedzieć, że też z ogromnym poczuciem humoru.

Rodzice zastępują kończyny

– Mama i tata to są takie moje tymczasowe egzoszkielety (drogie urządzenia dla niepełnosprawnych), takie moje kończyny. Muszę mieć pomoc, bo sam bym się przecież nie nakarmił, nie zjadłbym, nie ubrał się – wylicza Piotrek.

– My zastępujemy mu ręce i nogi. I radzi sobie od małego, od dziecka – wspomina Celina Radoń, mama chłopaka. Jej syn urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej, prawie 300 kilometrów od stolicy. Świadectwa zawsze z czerwonym paskiem. Piotrek marzył o studiach, więc rodzina przyjechała do Warszawy. – Choć nie ma rąk i nóg, to jednak osiągnął to, co dla niego jest potrzebne. Skończył szkołę, ma wykształcenie, maturę zdał z wynikiem bardzo dobrym. Także jesteśmy z niego dumni – chwali Piotra Czesław Radoń, jego ojciec.

Nowe kłopoty

Do tej pory udawało się uciec od kłopotów. Teraz mają problem. Wynajęte mieszkanie jest wygodne, ale za drogie. Renta socjalna i emerytura matki to niewiele ponad tysiąc złotych. Dużo za mało. Piotrek szuka pracy. Jak może stara się pomóc rodzicom. Wcześniej obsługiwał stronę internetową PKP InterCity. Ale po redukcji etatów został bez zajęcia. – Trzeba dalej żyć, szukać kolejnej... Ja cały czas szukam – mówi chłopak.

Piotrek od dwóch lat studiuje marketing i zarządzanie. Właściwie studiuje razem z rodzicami. Ale jeśli nie znajdzie pracy, będzie musiał wrócić – tam, skąd chciał wyrwać się na świat...


Żyje bez rąk i nóg, dostał pracę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej