RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więzienie za dopalacze jeszcze w tym roku? Będą traktowane jak narkotyki

Na liście dopalaczy ma znaleźć się 114 nowych substancji (fot. sxc.hu/caz777)
Na liście dopalaczy ma znaleźć się 114 nowych substancji (fot. sxc.hu/caz777)

Już wkrótce lista zabronionych substancji zostanie rozszerzona o 114 pozycji. Traktowane będą jak narkotyki, za ich posiadanie będzie można trafić do więzienia nawet na 8 lat – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta przypomina, że trzeba było czterech lat, wielu niespełnionych obietnic i przegranych bitew, aby rząd poważnie zaangażował się w wojnę z dopalaczami. Po wpisaniu ich w 2010 roku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wielokrotnych zapowiedziach Donalda Tuska, że zrobi z nimi porządek, wreszcie przyszedł czas na działanie.

Pierwszy krok to rozszerzenie ustawy o 114 nowych substancji. Zabroniony będzie zarówno obrót nimi, jak i ich posiadanie. I to pod groźbą znacznie surowszych konsekwencji. – Za posiadanie dopalacza na własne potrzeby grozić będą takie same sankcje, jak w przypadku kokainy czy heroiny – zapowiada Michał Kidawa z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii.

Jednocześnie gazeta zauważa, że co pięć dni na rynek trafia nowy środek psychoaktywny.

Zmiany jeszcze w tym roku?

Planowane przez resort zdrowia zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku – zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zakładają one również możliwość organizowania niezapowiedzianych kontroli w sklepach podejrzewanych o handel dopalaczami oraz powołanie specjalnego zespołu, który łatwiej i szybciej będzie decydował, co jest szkodliwe


Handel dopalaczami kwitnie w sieci

źródło:
Zobacz więcej