RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Tak wygląda ekologiczna katastrofa. Zobacz, jak znikało Jezioro Aralskie [ZDJĘCIA]

Wysychające Jezioro Aralskie (fot. earthobservatory.nasa.gov)

Niegdyś czwarte na świecie pod względem wielkości, dziś – jego smutne wspomnienie. Jezioro Aralskie stale kurczy się z powodu odprowadzania wody z zasilających je rzek, które nawadniają pola bawełny. W wyniku tych działań Uzbekistan stał się największym eksporterem bawełny na świecie. Jednocześnie w regionie doszło do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Pierwsze zdjęcie zostało zrobione przez MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) pod koniec sierpnia 2000 roku. Na fotografiach wykonywanych przez narzędzie NASA widać jak zmieniał się zarys linii brzegowej jeziora, niegdyś zwanego morzem.


Błotna katastrofa ekologiczna


W latach 60. XX wieku Związek Radziecki przyjął plan regulacji rzek w Kazachstanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie. Dwie największe rzeki regionu, zasilane przez topniejący śnieg, zostały przekierowane tak, by zasilały wodą pola bawełny. Wcześniej rzeki Amu Darya i Syr Darya spływały z gór, przecinały pustynię i zbierały się, formując zbiornik wodny – Jezioro Aralskie.

I choć irygacja doprowadziła do rozkwitu pustyni, zniszczyła Jezioro Aralskie. Gdy zbiornik wysechł, środki do życia stracili ludzie, którzy nad nim mieszkali. Woda stawała się coraz bardziej słona i zanieczyszczona. Aby ocalić znikające jezioro, w Kazachstanie zbudowano tamę. Okazała się ona jednak wyrokiem śmierci dla ekosystemu.

Obecnie w miejscu dawnego jeziora znajdują się cztery oddzielne zbiorniki. Wszystkie są bardzo płytkie i okresowo wysychają.

źródło:
Zobacz więcej