RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uratowani na Cyprze uchodźcy nie schodzą na ląd. „Chcemy do Włoch”

Blisko 300 uchodźców z Syrii, którzy zostali uratowani w czwartek u wybrzeży Cypru przez statek wycieczkowy, nie chce zejść na ląd. – Chcemy dotrzeć do Włoch – tłumaczą.

Niewielki kuter rybacki z 345 uchodźcami na pokładzie nadał w czwartek sygnał ratunkowy w pobliżu Cypru. Statek prawdopodobnie nie mógł sobie poradzić przy złej pogodzie panującej na Morzu Śródziemnym. W akcji ratunkowej wziął udział prywatny statek wycieczkowy, który zabrał na pokład wszystkich imigrantów. Po wpłynięciu do portu zaledwie kilkadziesiąt osób wysiadło na ląd. Jak tłumaczą ci, którzy pozostali, ich celem było dotarcie do Włoch. Statek czeka w porcie i nie może wypłynąć w zaplanowany na dzisiaj rejs.

Właściciel statku, który uratował imigrantów, jest wściekły. – Uchodźcy w zamian za ich uratowanie i nakarmienie, chcą zniszczyć moją firmę, narażając ją na ogromne straty z powodu unieruchomienia statku – mówi w rozmowie z mediami.

Dwa tygodnie temu doszło do tragedii, w której zginęło blisko 500 uchodźców. Przemytnicy uszkodzili łódź, którą płynęli z Afryki Północnej do Europy. Statek zatonął. Zginęli niemal wszyscy uchodźcy znajdujący się na pokładzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej