RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Zakopane” zaświeci dawnym blaskiem? Trwa zbiórka na rewitalizację neonu

Jeśli zbiórka się powiedzie, neon odzyska dawny blask (fot. REwitalizacja „Zakopane”)
Jeśli zbiórka się powiedzie, neon odzyska dawny blask (fot. REwitalizacja „Zakopane”)

Dworzec kolejowy w Stolicy Tatr z roku na rok wygląda coraz gorzej. A szkoda, bo dawniej witał przyjezdnych jasnym światłem, bijącym od słynnego neonu „Zakopane”. – To był początek i koniec pobytu pod Tatrami – mówi portalowi tvp.info historyk sztuki Marta Gaj, która razem z miastem, fundacją „Zakopiańczycy” oraz Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem chce zebrać pieniądze na rewitalizację neonu.

Głównym założeniem projektu jest odtworzenie neonu z dworca PKP – dawniej jednego ze znaków rozpoznawczych miasta. Słynny czerwono-niebieski napis „Zakopane” wyróżniał niepowtarzalny, kaligraficzny kształt. W 1962 r., kiedy powstał – przy okazji odbywających się w Zakopanem Narciarskich Mistrzostw Świata – miał wpuścić do miasta trochę nowoczesności. I wpuścił, razem z dworcem PKS i barem FIS. Nic jednak nie trwa wiecznie. Po latach neon świecił coraz słabiej, aż w końcu zgasł.

Odtworzenie „Zakopanego” oraz zaświecenie neonu ma stać się symbolicznym początkiem zmian w postrzeganiu przestrzeni miejskiej Zakopanego – deklarują partnerzy projektu REwitalizacja „Zakopane”: fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” i Muzeum Tatrzańskie z Zakopanem. Na to potrzeba jednak kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dlaczego „Zakopane”?

– Od zawsze w mojej pracy badawczej koncentrowałam się na rzeczach zapomnianych, które pod „patyną czasu” kryją prawdziwe piękno – tłumaczy portalowi tvp.info Marta Gaj. Pomysłodawczyni projektu chce zebrać co najmniej 10 tys. zł na remont kultowego neonu nad wejściem na perony stacji PKP. Aby pokryć koszty odtworzenia neonowych rur oraz instalacji, wraz z fundacją „Zakopiańczycy” postanowiła zorganizować zbiórkę publiczną, która odbędzie się za pomocą portalu crowdfoundigowego „Polak Potrafi” .

W tej chwili zebrano już prawie 2,5 tys. zł, jednak – aby zbiórka zakończyła się powodzeniem – potrzeba trzy razy więcej. W zamian za wsparcie, darczyńcy mogą wybrać unikatowe magnesy, pocztówki z pozdrowieniami, koszulki, a nawet umieszczenie nazwiska „fundatora” na ławce, która stanie pod odrestaurowanym neonem. Jeśli założenie się powiedzie, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zadeklarował, że dołoży drugie tyle, aby neon mógł świecić dawnym blaskiem.

Fragment neonu „Zakopane”  (fot. REwitalizacja „Zakopane”)
Fragment neonu „Zakopane” (fot. REwitalizacja „Zakopane”)

Nie tylko Witkiewicz

W dalszej perspektywie projekt REwitalizacja „Zakopane” zakłada przeprowadzenie dokumentacji, inwentaryzacji oraz udostępnienie w formie szlaku innych unikatowych przykładów powojennego wzornictwa i typografii obecnych w przestrzeni Zakopanego, takich jak mozaiki, dawne reklamy, inne neony (m.in.: Europejska, Morskie Oko czy neon na Gubałówce) oraz murale.

– Chciałbym przenieść akcent postrzegania Zakopanego z epoki witkiewiczowskiej na czasy powojenne. Wówczas to miasto również miało się czym chwalić – przekonuje Gaj i przypomina, że w Zakopanem tworzyli m.in. znakomity rzeźbiarz, malarz i scenograf Władysław Hasior, czy wybitna architektka Anna Górska.

Początek i koniec pobytu pod Tatrami

– Jestem z Krakowa, ale z Zakopanem łączy mnie niezwykle silna więź emocjonalna. Jeździłam tam najpierw jako dziecko z rodzicami, a następnie już bardziej świadoma w dorosłym życiu – mówi portalowi tvp.info Gaj, zachęcając do wsparcia zbiórki. A neon „Zakopane”? – To początek i koniec pobytu pod Tatrami – przypomina wszystkim tym, którzy część serca zostawili w stolicy polskich gór.


Jak wyjąć pieniądze z sieci? Jest na to sposób: crowdfunding
Jedną z nagród za wsparcie jest pocztówka z Zakopanego  (fot. REwitalizacja „Zakopane”)
Jedną z nagród za wsparcie jest pocztówka z Zakopanego (fot. REwitalizacja „Zakopane”)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej